Torba Yasa Teklifiyle Akaryakıt Ürünlerine Rekor ÖTV Zammı Geliyor!

Torba Yasa Teklifiyle Akaryakıt Ürünlerine Rekor ÖTV Zammı Geliyor!

Torba Yasa Teklifiyle Akaryakıt Ürünlerine Otomatik ÖTV Zamı Geliyor. Cumhurbaşkanına Yetki Veriliyor. 2023 İlk Altı Ayında Üretici Enflasyonu Yüzde 14,82. Zam Oranları: Benzinde 43 Kuruş, Motorda 37 Kuruş. Otogazda da Zam Yapılacak.

A+A-

AK Parti tarafından TBMM'ye sunulan torba yasa teklifi, akaryakıt ürünlerinden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) oranlarının artık 6 aylık üretici enflasyonu oranında otomatik olarak zamlanacağını öngörüyor.

Cumhurbaşkanına Yetki

Ayrıca, Cumhurbaşkanı bu vergileri beş kata kadar artırma yetkisine de sahip olacak. Mevcut yasaya göre, Cumhurbaşkanı vergiyi yüzde 50 oranında artırma yetkisine sahipti.

akaryakitt-001.jpg

2023 İlk Altı Ayında Üretici Enflasyonu Yüzde 14,82

2023'ün ilk altı ayında üretici enflasyonu yüzde 14,82 olarak gerçekleşti. Şu anda, litre başına benzinde 2,5 TL, motorinde ise 2,06 TL maktu ÖTV alınmaktadır. Bu ÖTV'ye ek olarak yüzde 18'lik KDV uygulanmaktadır.

Zam Oranları

Torba yasa teklifinin yasalaşmasının ardından bir litre benzinde maktu ÖTV tutarı 2,9 TL'ye yükselecek. KDV de eklenince, benzinde litre başına yaklaşık 43 kuruşluk bir zam gerçekleşecek. Motorinde ise 37 kuruşluk zam söz konusu olacak.

benzinnn-001.jpg

Otogazda Zam

Otogazın ÖTV oranı da yüzde 14,82 artacak.