SGK'lılar Şok'ta! Bu Tarihte Emekli Olanların Maaşları Kesiliyor..

SGK'lılar Şok'ta! Bu Tarihte Emekli Olanların Maaşları Kesiliyor..

SGK, son denetimlerle birlikte bazı emeklilerin maaşlarını keserek ödenen tüm maaşların faiziyle geri istendiğini duyurdu. SGK, hangi emekli maaşlarını kesiyor?

A+A-

SGK, son denetimlerle birlikte bazı emeklilerin maaşlarını keserek ödenen tüm maaşların faiziyle geri istendiğini duyurdu. SGK, hangi emekli maaşlarını kesiyor?

Emekli Maaşlarını Kesilenler Kimler?

Türkiye'de emeklilik sistemi hala tartışılmaya devam ederken, SGK mevcut kanunlar ve mevzuat çerçevesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Son dönemde, EYT'lilerin de sisteme dahil olmasıyla emekli sayısı 13,9 milyondan 15,9 milyona yükseldi. Bu durum, SGK'nın bütçesini zorladı. Zaten sıkıntılı olan bütçesi nedeniyle, SGK usulsüz emekliliklere yönelik denetimlerini sıklaştırdı ve emekli maaşı almayı hak etmeyenler tespit edilerek işlem yapılmaya başlandı.

Denetimler Kime Yönelik?

SGK bünyesinde tüm sigorta kolları birleşik olsa da farklı emeklilik koşulları uygulanmaya devam ediliyor. Bağkur'lu bazı vatandaşlar, emeklilik için daha erken yolu açmak için geçmişte farklı yöntemler kullanmışlardı. Bağkur'lu vatandaşlar, 9000 prim günüyle emekli olabilirken SSK'lılar daha az prim günüyle emekli olabiliyorlar. Bu farkı kapatmak isteyen Bağkur'lu vatandaşlar, son 7 kuralını değerlendirip kendilerini bir başkasının yanında sigortalı göstererek kendi işlerini yapmaya devam ettiler. Bu şekilde SSK'lı olarak emekli olma hakkı elde eden vatandaşlar, kolayca emekli olmanın avantajını yaşadılar. Ancak bu kişilere yönelik denetimler hızlandı ve tespit edilenlere yaptırım uygulandı.

Sahte Sigortalılık ile Emekli Olanlar

SGK denetimlerine takılan bir diğer grup, sahte sigortalılık ile emekli olanlardı. Bu kişiler, bir iş yerinde çalışmadıkları halde kendilerini çalışıyormuş gibi gösterdiler. SGK, bu durumda olan vatandaşlar için isteğe bağlı sigorta imkanı sağladı. Bağkur kapsamına girmemek için bu yolu tercih edenler, usulsüz bir şekilde emeklilik hakkı elde ettiler. Bu kişilerin de tek tek tespit edilip işlem yapıldığı bildirildi.

Sahte Boşanma Yoluyla Alınan Emekli Maaşları

SGK müfettişleri, sahte boşanma yoluyla alınan emekli maaşlarını da inceledi. Anne veya babalarından yetim maaşı alabilecek durumda olan kadınlar, eşleriyle boşanıp aynı evde yaşamaya devam ettiler. Bu şekilde evli olmadıkları için anne veya babalarından yetim maaşı bağlattılar. SGK, bu yolu da usulsüz olarak değerlendiriyor ve bu şekilde emeklilik hakkı elde edenler tespit edilip işlem yapıldığı belirtildi.

Cezalar Neler?

SGK'nın haksız yere emekli maaşı alan vatandaşları tespit etmesi halinde, bu vatandaşlara ağır maddi yaptırımlar uygulanıyor. İlk olarak emekli maaşı kesiliyor. Ardından, SGK'nın bu vatandaşa yapmış olduğu tüm emekli maaşı ödemeleri, bayram ikramiyesi ödemeleri, sağlık harcamaları yasal faizi ile hesaplanıp geri isteniyor. Ödeme yapılmaması halinde yasal takip başlatılıyor.