Kurban Bayramına Sayılı Günler Kala Kurbanlık Fiyatları Üçe Katlandı!

Kurban Bayramına Sayılı Günler Kala Kurbanlık Fiyatları Üçe Katlandı!

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, vatandaşlar kurbanlık fiyatlarındaki artış nedeniyle endişeli. Ekonomik kriz ve döviz kurlarındaki yükseliş, fiyatlara olumsuz yansıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği, büyükbaş hayvanlarda %140,5, küçükbaş hayvanlarda ise %103,9 oranında zam yapıldığını açıkladı. Kurbanlık hayvan kesilecek sayının ise yaklaşık 3 milyon 385 bin olduğu tahmin ediliyor.

A+A-

Dolar kurunun 23 TL'yi aşması, ekonomik kriz ve enflasyon ortamı sebebiyle Türk Lirasının değer kaybetmesi, vatandaşların sırtını bükmüşken, kurban bayramına 6 gün kala kurbanlıklara da bir zam dalgası geldi.

kurban.jpg

GEÇEN YILA GÖRE %140'A VARAN ZAM

Geçtiğimiz kurban bayramına göre bu yılki kurbanlık fiyatlarına yaklaşık olarak %140 oranında bir zam yapıldığı öğrenildi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar önemli bir açıklama yaptı. Bayraktar, büyükbaş hayvanlarda fiyatların geçen yıla göre %140,5 oranında, küçükbaş hayvanlarda ise %103,9 oranında artış olduğunu belirtti.

BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ HAYVANLARDA ZAM ORANLARI

Bayraktar, ülke genelinde büyükbaş hayvanların canlı kilogram fiyatının 147 lira 7 kuruş, küçükbaş hayvanların fiyatının ise 129 lira 62 kuruş olduğunu ifade etti. Bayraktar, "Geçen yıla göre büyükbaş hayvanlarda %140,5, küçükbaş hayvanlarda ise %103,9 oranında artış mevcut" şeklinde konuştu. Ortalama kilogram fiyatlarına göre büyükbaş hayvanlarda 61 liradan 147 liraya, küçükbaş hayvanlarda ise 64 liradan 130 liraya yükseliş olduğunu belirtti.

kurbannn.jpg

FİYATLARA ETKİ EDEN FAKTÖRLER

Birlik başkanı, "Yem maliyetleri, işçilik, veteriner hizmetleri, ilaç, elektrik, nakliye gibi giderlerdeki artışlar kurbanlık fiyatlarını etkiledi" şeklinde açıklamalarda bulundu.

KESİLECEK KURBANLIK HAYVAN SAYISI

Bayraktar'ın verdiği bilgilere göre, bu yıl yaklaşık olarak 785 bin büyükbaş ve 2 milyon 600 bin küçükbaş olmak üzere toplamda 3 milyon 385 bin kurbanlık hayvan kesilecek. Büyükbaş hayvanlarda %10 azalma beklenmektedir. Bu hayvanlar için tahmini olarak 69.3 milyar lira harcama yapılması öngörülmektedir.