Gözler O Bankanın Açıklamasına Yöneldi! Dünyaca Ünlü Banka Altın Tahminini Açıkladı!

Gözler O Bankanın Açıklamasına Yöneldi! Dünyaca Ünlü Banka Altın Tahminini Açıkladı!

Emtia fiyatlarında yükseliş beklentisi! Goldman Sachs analiziyle bakır, altın ve petrolde artış öngörülüyor. Yatırım fırsatını kaçırma, piyasayı yakından takip et!

A+A-

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs'ın analizine göre, ABD ve Avrupa'daki merkez bankalarının faiz oranlarını düşürme kararı, endüstriyel ve tüketici talebini destekleyerek emtia fiyatlarını yükseltecek.

Analizlere Göre Yüzde 15 Artış Bekleniyor

Goldman Sachs analistlerine göre, borçlanma maliyetlerinin düşmesi, üretimdeki toparlanma ve devam eden jeopolitik riskler, emtia fiyatlarını etkileyecek. Bu doğrultuda, hammaddelerin 2024 yılında ortalama olarak yüzde 15 oranında artması bekleniyor.

Çin ve Merkez Bankalarının Rolü

ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası'ndaki (ECB) politika yapıcıları, enflasyonun düşmesine rağmen borçlanma maliyetlerini düşürme niyetinde olduklarını belirttiler. Ayrıca, Çin ekonomisinin toparlanması da piyasalara destek sağlıyor.

Emtialarda Büyük Artış Bekleniyor

Analizlere göre, daha gevşek finansal koşulların yaratacağı büyüme dürtüsü emtia fiyatlarına olumlu etki yapacak. ABD'deki faiz indirimlerinin emtia fiyatlarını artırdığı ve en büyük artışın metallerde (özellikle bakır ve altın) olduğu gözlemlenmektedir.

Altın, Bakır ve Alüminyum Fiyat Tahminleri

Goldman Sachs'ın yıl sonu fiyat tahminlerine göre, bakır için ton başına 10 bin dolar, alüminyum için ton başına 2 bin 600 dolar ve altın için ons başına 2 bin 300 dolar öngörülmektedir.

Güncel Fiyatlar

Şu anda altın fiyatları ons başına 2 bin 160 dolar, bakır fiyatları ton başına 8 bin 750 dolar ve alüminyum fiyatları ton başına 2 bin 300 dolardır.

Etiketler : ,