Emeklilere Ocak Ayında Yüzde 100 Zam Müjdesi! SGK Uzmanı Ali Tezel'den Çarpıcı Açıklama

Emeklilere Ocak Ayında Yüzde 100 Zam Müjdesi! SGK Uzmanı Ali Tezel'den Çarpıcı Açıklama

SGK Uzmanı Ali Tezel, emekli maaşlarına ocak ayında verilecek enflasyon farkı zammının yüzde 100 olabileceğini belirtti. Temmuz ayında yüzde 9,49 artan enflasyon, 7 bin 500 TL maaş alan milyonlarca emekliyi zor durumda bıraktı.

A+A-

Temmuz Ayında Enflasyon Rekor Kırdı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, temmuz ayında aylık bazda enflasyon yüzde 9,49 artarak 2003 yılından bu yana kaydedilen en yüksek aylık enflasyon oranı oldu. Yıllık enflasyon ise yüzde 18,95 olarak gerçekleşti.

Artan enflasyonla birlikte emeklilerin alım gücü azaldı ve özellikle 7 bin 500 TL maaş alan milyonlarca emekli temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekmeye başladı.

Ocak Ayında Zam Miktarı Belirsiz

Emeklilerin ocak ayında alacakları zam miktarı henüz netlik kazanmadı. Ancak SGK Uzmanı Ali Tezel, yaptığı açıklamada emeklilere müjdeli bir haber verdi.

Tezel, "TÜİK enflasyonu doğru açıklarsa maaş zammı yüzde 100 olur" ifadeleriyle emeklilerin ocak ayında mevcut maaşlarının neredeyse iki katına yakın bir zam alabileceğini dile getirdi.

Tezel'in açıklamalarının nedeni ise şu şekilde açıkladı: "Emeklilerin maaşlarına altı ayda bir enflasyon farkı zammı yapılıyor ve bu zam dönemde gerçekleşen enflasyona göre belirleniyor. Ancak TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranları gerçeği yansıtmayabilir. Eğer TÜİK gerçek enflasyonu açıklarsa, emeklilerin maaşlarına ocak ayında yüzde 100'e yakın bir zam gelebilir."

Emekliler Umutlu Bekleyiş İçinde

Ali Tezel'in bu açıklamaları üzerine emekliler umutlu bir bekleyiş içine girdi. Ocak ayında yapılacak zamla birlikte maaşlarının artacağını düşünen emekliler, hayat pahalılığından kurtulmayı ümit ediyor.

Emeklilerin ocak ayındaki zam oranı, TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon oranlarına göre hesaplanacak. Emekliler ise SGK Uzmanı Ali Tezel'in sözlerine güvenerek, maaşlarına yüzde 100'e varan bir zam yapılacağı umudu taşıyor.