Bu Yıllarda SSK Girişi Olan Dikkat: Bu Yazı 6 Yıl Erken Emekli Ediyor!

Bu Yıllarda SSK Girişi Olan Dikkat: Bu Yazı 6 Yıl Erken Emekli Ediyor!

Emeklilik yaşını erkene çekmek isteyenler için çeşitli yasal düzenlemeler bulunuyor. Bu düzenlemelerden yararlanarak emeklilik yaşını öne çekmek mümkün olabilir. İşte çalışanların emekli olmayı erken planlamalarına yardımcı olabilecek 7 etkili yöntem.

A+A-

1995, 1998 ve 2007 yıllarında sigorta girişi yapmış olanlar için bir fırsat kapısı aralanıyor: 6 yıl erken emeklilik imkanı. İşte, bu imkanı değerlendiren ve emeklilik yaşını erkene çeken yöntemler:

1. Çocuk Avantajı: Kadın çalışanlar için çocukları üzerinden prim kazanma imkanı bulunuyor. 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2160 gün, yani 6 yıl kazanılabilir. Bu sayede, yılı ve primi dolmuş bir anne, 3 çocuğu varsa 6 yıl erken emekli olabilir. Tek şart ise çocukların sigortadan önce doğmuş olması.

2. Askerlik Öne Çeker: Erkekler için askerlik süreleri, yaşın geriye çekilmesi ve prim kazanma imkanı sağlar. Askerlik öncesi yapılan borçlanma, sigorta giriş tarihini geriye çeker. Böylece en az 1 yaş önce emeklilik imkanı doğar.

3. Kısmi Emeklilik: 15 yıl ve 3600 gün prim ödeyenler, yaş şartını beklemeksizin emekli olabilirler. Kadınlarda yaş şartı 58, erkeklerde ise 60'tır. Bu imkan, 9 Eylül 1999 öncesi sigortalılar için geçerlidir.

4. Malulen Emeklilik: Çalışma gücünü en az %60 kaybedenler, sağlık raporu alarak malulen emekli olabilirler. En az 1800 gün prim gereklidir.

5. Engelliler İçin Vergi İndirimi: En az %40 engelli olanlar vergi indirimi aldıklarında, yaş şartı göz ardı edilerek emeklilik imkanı sağlanır.

6. Yıpranan Meslekler: Ağır işlerde çalışanlar, mesleklerine bağlı olarak ek günler kazanarak emeklilik yaşını öne çekebilirler.

7. Anne Çocuk Bakımı: Başkasının bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu bulunan annelerin primlerinin dörtte biri toplam primlerine eklenir ve yaş şartı düşürülür.

Bu formüller, çalışanların emeklilik planlarını öne çekmelerine yardımcı olabilir. Ancak her durumun farklı olduğunu unutmayarak, bireysel durumlarına en uygun emeklilik yolunu seçmeleri önemlidir.