Asgari Ücret Artışıyla Emekli Maaşlarına %35 Zam Oranı Verildi! 10.000 TL Olacak!

Asgari Ücret Artışıyla Emekli Maaşlarına %35 Zam Oranı Verildi! 10.000 TL Olacak!

Emekli maaşlarına yapılacak zam oranları belirlendi. Asgari ücret artışıyla birlikte emekliler ne kadar zam alacak? Yeni düzenlemeye göre, emekli maaşlarında %35'lik bir artış bekleniyor. Bu zam ile en düşük emekli maaşı en az enflasyon oranında yükseltilerek, tahmini olarak 10 bin TL seviyesine çıkacak. Emeklilerin alım gücünün korunması hedefleniyor.

A+A-

Asgari ücrete gelen %34 zam ile birlikte bir asgari ücretlinin maaşı 8 Bin 500 TL'den 11 Bin 402 TL'ye yükseldi. Maaş zammının ardından emekli de de zam beklentisi hızlandı. Emekli zammı ile ilgili önemli açıklamalar geldi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve Diğer Emekliler İçin Zam Haberi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)'liler de dahil olmak üzere SSK, BAĞKUR, emekli sandığı 4a, 4b, 4c tüm emekliler için emekli maaşlarına zam geleceği konusu gündeme bomba gibi düştü. Yeni asgari ücret yüzde 34 oranında artırılarak 11 bin 402 TL oldu. Peki bu artışla birlikte emeklilere ne kadar zam yapılacak?

para26.jpg

Emekli Maaşlarına %34 Zam Geliyor!

Emekliye %34 ZAM haberini duyurdular! 7 Bin 500'den 10 Bin TL'ye çıkarılacak: EYT, SSK, BAĞKUR, emekli sandığı hepsi için...- Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram emeklinin maaş zammı ile ilgili olarak asgari ücret zammı üzerinden açıklamalarını yaptı. Bayram, “11 bin 402 TL rakamı piyasanın fiyatladığı bir rakamdı. Beklentilerin biraz daha üzerinde bir rakam olarak ortaya çıktı. 10 bin TL’yi geçmeyeceğine yönelik rakamlar telaffuz ediliyordu. 11 bin 402 TL vatandaşın alım gücünü koruyan bir fiyat olarak ortaya çıktı. Önümüzdeki dönemde enflasyonla etkili mücadele ile birlikte alım gücünün korunacağını söyleyebiliriz.' dedi.

Tahminlere Göre Emekli Maaşlarındaki Artış

Enflasyon oranları üzerinden emekli ve asgari ücretli tahminlerini aktaran Bayram, '500 dolar seviyesinde olacaktır demişti. Şu anki seviye 486 dolar. Asgari ücrette dolar bazında rekor bir düzey oldu. Enflasyonun hızlı bir şekilde düşüş seyredeceğine dikkat edecek olursak önümüzdeki dönemde yine enflasyonun biraz üzerinde asgari ücret artışı görebileceğiz.' şeklinde konuştu.

para27.jpg

Devletin Geçmişteki Zam Politikaları

Devletimiz daha önceki dönemde ilave bir artışla emekli maaşlarına zam yapmıştı. Memur ve emeklilere enflasyon yüzde 15 iken yüzde 30 artış yapmıştı. Bu artış değerinin referans olarak kabul edileceğini düşünüyorum. En az bu düzeyde bir emekli maaşı yapılabileceğini öngörüyorum. Ara bir dönemde 5500 TL olan en düşük emekli maaşı 7500 TL’ye yükseltilmişti. Bu ara bir zam olarak karşımıza çıkmıştı. Düzenleme yapılırken 7600 TL alan kişinin maaşı aynı kaldı. Meclis’in ilk düzenlemesi bu olacaktır ve emeklilerimize kademeli bir şekilde artış olacak.

Emekli Maaşlarında Beklenen Zam Oranları

En düşük emekli maaşının da artırılmasını bekliyoruz. 7500 TL’lik en düşük emekli maaşına en az enflasyon oranında artış gelecektir. En fazla ise tahminen 10 bin TL seviyesinde olacaktır. Şunu unutmamak gerekir ki bu bir taban ücrettir. Diğer emeklilere de önceki dönemde olduğu gibi enflasyonun iki katı şeklinde yüzde 34’ler seviyesinde bir artış yapılabileceğini öngörüyorum.