Yeni EYT Ortaya Çıktı! 1999 Sonrası Sigortalılara 50 Yaş Altı Emeklilik Kapısı Açıldı..

Yeni EYT Ortaya Çıktı! 1999 Sonrası Sigortalılara 50 Yaş Altı Emeklilik Kapısı Açıldı..

Yeni Mini EYT paketi, EYT'yi kaçıran milyonlarca kişi için erken emeklilik kapısını aralıyor. 1999 sonrası sigortalı olanlar da 50 yaş altında emekli olabilecek!

A+A-

Hükümetten milyonlarca vatandaşın beklediği müjde geldi! Erken emeklilik hayali kuranlar için Mini EYT paketiyle yeni bir fırsat sunuluyor. 1999 sonrası sigortalı olanlar artık 50 yaş altında emeklilik imkanına kavuşacak.

Daha önce EYT düzenlemesiyle 1999 öncesi sigortalılar ve kamu çalışanları erken emeklilik hakkını elde etmiş, ancak 1999 sonrası sigortalılar ve prim eksiği olan Bağ-Kurlular bu fırsatı kaçırmıştı. Ancak şimdi, Mini EYT paketiyle bu durum değişiyor. 1999 sonrası sigortalılar, prim eksiği bulunanlar ve staj ve çıraklık mağdurları için yeni bir emeklilik düzenlemesi gündemde.

Yeni düzenlemeye göre, en az 10 yıl prim ödemiş olanlar başvurarak erken emeklilik hakkına sahip olacaklar. Ayrıca, 8 Eylül 1999 sonrası sigorta başlangıcı olanlar, prim eksiği bulunanlar, ev hanımları ve stajyerler de emeklilik hayalini gerçekleştirebilecekler.

Düzenleme kapsamında, SSK'lı olma şartı da aranacak ve 3600 prim gününe sahip olma gerekliliği bulunacak. Kadınlar için emeklilik yaş sınırı 50, erkekler için ise 55 olarak belirlendi. Bu şartları sağlayanlar başvurduklarında hemen emekli maaşı almaya başlayabilecekler.

Yeni EYT paketiyle ilgili çalışmaların sürdüğü ve yakın zamanda TBMM gündemine geleceği de belirtiliyor. Bu düzenlemeyle birlikte ilk etapta 1 milyon kişinin emeklilik dilekçesi vermesi bekleniyor.

Ayrıca düzenleme, Bağ-Kurlular için de önemli bir fırsat sunuyor. Bağ-Kur ve SGK arasında prim eşitlemesi yapılarak, Bağ-Kur prim gün sayısı 7200 güne düşürülecek ve 1800 gün prim indirimi uygulanacak. Böylece EYT düzenlemesinden yararlanamayan Bağ-Kurlular emeklilik hakkına sahip olacaklar. Ayrıca, Bağ-Kurlulara prim affı uygulanarak primlerini yeniden canlandırma ve faizsiz ödeme imkanı sağlanacak.

Yeni Mini EYT paketiyle birlikte milyonlarca vatandaş erken emeklilik hayaline bir adım daha yaklaşıyor. Düzenlemenin detayları ve yasalaşma süreciyle ilgili gelişmeler takip edilmeye devam edecek.