Wagner Komutanı Prigozhin: Rus Ordusu Liderlerine Karşı Harekete Geçti!

Wagner Komutanı Prigozhin: Rus Ordusu Liderlerine Karşı Harekete Geçti!

Wagner grubu lideri Prigozhin, Rusya Savunma Bakanı'na karşı sert açıklamalar yaptı. Prigozhin, Rus ordusunun liderlerine yönelik kamplarına saldırı emri verildiğini iddia etti. Federal Güvenlik Servisi (FSB) ise Prigozhin hakkında "silahlı isyana teşvik" suçundan soruşturma başlattı. Rusya Savunma Bakanlığı ise Wagner grubuna yönelik saldırı iddialarını reddederek bilgi provokasyonu olduğunu belirtti.

A+A-

Rus paralı asker grubu Wagner'in kurucusu ve lideri olan Yevgeni Prigojin, Rus ordusunun liderlerine ait kamplarını hedef alan saldırı emri verildiğini ve birçok Wagner savaşçısının öldürüldüğünü iddia etti.

Wagner Komutanı Prigozhin'den Rusya Savunma Bakanı'na Karşı Sert Açıklamalar

Wagner lideri Prigozhin, yaptığı açıklamada "Rusya'nın tüm gerçek vatanseverlerine sesleniyorum. Herkes sokağa çıksın. Silahlarınızı alın. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kızıl Meydan'da asılarak Lenin'in mozolesinde yatırılacak" şeklinde konuştu.

wagnarr.jpg

Wagner Lideri Rusya Ordusu Liderlerine Karşı Taviz Vermeyeceğini Belirtti

Wagner lideri, Rusya Savunma Bakanlığı'na karşı uzun süredir açıklamalarda bulunuyor ve Rus ordusu liderlerine karşı alışılmadık bir açıklama yaparak onları "durduracağını" söylüyor. Ayrıca Rus vatandaşlarından da sakin kalmalarını istiyor.

Kritik Rostov Bölgesinde Savaş Uçakları Görüldü, Kremlin Alarmda

Kritik Rostov bölgesinde savaş uçaklarının uçuşları gözlendi. Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "gelişmelerden haberdar olduğunu" söyledi ve "gerekli tüm önlemlerin alınacağını" vurguladı.

Federal Güvenlik Ajansı Silahlı Ayaklanma İddiasıyla Soruşturma Başlattı

Rusya'nın kamu yayıncısı RIA Novosti'ye göre Federal Güvenlik Ajansı, silahlı ayaklanma başlattığı iddiasıyla bir ceza soruşturması başlattı.

Wagner Lideri Prigozhin: "Kamplarımıza Saldırılar Düzenlediler"

Prigozhin'in yayınlanan ses kaydında, "Savunma Bakanlığı'na taviz vermeye hazırdık, silahlarımızı bırakacaktık. Ancak bugün verilen sözlerin bozulduğunu görüyoruz. Kamplarımıza füze saldırıları düzenlediler" dedi.

Wagner Lideri Rus Vatandaşlarına Direnme Çağrısı Yaptı

Prigozhin, "Wagner'in komutanlar konseyi bir karar verdi. Bu ülkenin ordusunun getirdiği kötülüğü durdurmak zorundayız" dedi ve Ruslara karşı "kendilerine direnmeme" çağrısı yaptı. Wagner lideri, "Biz 25 bin kişiyiz ve bu ülkede neden tamamen kanunsuzluk olduğuna bir bakacağız" dedi.

Prigozhin: "Adalet Yürüyüşü Yapıyoruz, Rus Askerlerini Tehlikeye Atmıyoruz"

Prigozhin, "Biz darbe yapmıyoruz. Bir adalet yürüyüşü yapıyoruz. Hamlelerimiz sıradan Rus askerlerini tehlikeye atmıyor" ifadelerini kullandı. Rusya Savunma Bakanlığı ise "Prigozhin'in açıklamalarının gerçeklikle uyuşmadığını" belirtti.

Wagner Üyeleri Prigozhin'in Açıklamalarından Önce Yakınlarına Veda Etti

Vyorsyka'ya göre, Wagner üyeleri cuma günü Prigozhin'in açıklamalarından önce yakınlarına veda ederek iletişimde bulundu.

wagnarrr.jpg

Rusya Savunma Bakanlığı: Wagner Grubuna Yönelik Saldırı İddiaları Bilgi Provokasyonu

Rusya Savunma Bakanlığı, Wagner grubuna yönelik saldırı iddialarını reddederek şu açıklamayı yaptı: "(Wagner lideri) Yevgeniy Prigozhin adına sosyal medyada yayılan ve Rusya Savunma Bakanlığı'nın, özel askeri şirket Wagner'in cephe gerisindeki kamplarına saldırı düzenlediği iddiasını içeren açıklama ve video görüntülerinin hiçbiri gerçekle bağdaşmamaktadır. Bunlar birer bilgi provokasyonudur."

FSB, Prigozhin Hakkında Soruşturma Başlattı

Federal Güvenlik Servisi (FSB), Wagner lideri Prigozhin hakkında "silahlı isyana teşvik" suçundan soruşturma başlattı. Ceza Kanunu'nun 279. maddesine göre, bu suçun cezası 12 ila 20 yıl arasında hapis cezasıdır.

Beyaz Saray'dan Açıklama: Biden Bilgilendirildi

CNN'nin haberine göre, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adam Hodge, konuyla ilgili açıklama yaptı. Hodge, "Gelişmeleri takip ediyoruz. ABD Başkanı Joe Biden da konuyla ilgili bilgilendirildi" ifadelerini kullandı. Sözcü Hodge, müttefikler ve ortaklarla Rusya'daki gelişmeleri görüşeceklerini bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan İlk Resmi Açıklama

Rusya Savunma Bakanlığı, "Prigozhin ve taraftarlarının yaptıkları silahlı bir isyandır. Prigozhin, Wagner savaşçılarını kendi suç macerasına sürüklüyor" açıklamasını yaptı.