Uzmanlardan Sağanak Yağış ve Şiddetli Rüzgar Bekleniyor! O İller Önleminizi Alın

Uzmanlardan Sağanak Yağış ve Şiddetli Rüzgar Bekleniyor! O İller Önleminizi Alın

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün güncel değerlendirmesine göre, Türkiye'nin batı kesimlerinde kuvvetli yağışlar ve rüzgarlar bekleniyor. Marmara, Ege, ve Karadeniz bölgelerinde tedbirli olunması önem taşıyor. Ulaşımda aksamalar ve olumsuz hava koşullarına karşı dikkatli olunmalı, güvenli seyahat için gerekli önlemler alınmalıdır.

A+A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son değerlendirmelerine göre, ülkemizin batı kesimlerinde parçalı, yer yer çok bulutlu hava hakim. Marmara, Kıyı Ege, Antalya, Isparta, Düzce, Zonguldak, ve Bartın çevreleri ile Kastamonu'nun kıyı kesimlerinde yağışlar bekleniyor. Genellikle yağmur ve sağanak şeklinde görülecek yağışlar, yer yer gök gürültülü sağanaklara dönüşebilir. Özellikle Edirne ve Kırklareli çevrelerinde ise gece saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor.

yagmur-001.jpg

Kuvvetli Yağışların Odaklandığı Bölgeler

Yağışların yoğunlaşması özellikle Marmara'nın batısı, İstanbul, Bursa, Yalova, ve Kocaeli çevrelerinde, ayrıca Kuzey Ege kıyılarında gözlemlenecek. Bu bölgelerde yağışlar yer yer kuvvetli olabilir. Sabah ve gece saatlerinde ise Marmara'nın doğusu ile iç ve doğu kesimlerde pus ve sis görülebilir.

Rüzgarın Etkisi ve Uyarılar

RÜZGAR: Genellikle güneyden esen rüzgar, kuzeybatı kesimlerde ara sıra orta kuvvette esecek. Marmara'nın batısı ve Ege kıyılarında ise kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (40 ila 70 km/saat) şeklinde hissedilebilir.

yagmurr-002.jpg

Kuvvetli Yağış Uyarısı

Yağışların Marmara'nın batısı, İstanbul, Bursa, Yalova ve Kocaeli çevreleri ile Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli olması bekleniyor. Bu durumda ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Kuvvetli Rüzgar Uyarısı

Genellikle güneyden esen rüzgarın Marmara'nın batısı ve Ege kıyılarında kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde etkili olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.