Uzmanlar Uyardı: Sıcaklık Rekoru Kırıldı! 1 Ay Boyunca Devam Edecek

Uzmanlar Uyardı: Sıcaklık Rekoru Kırıldı! 1 Ay Boyunca Devam Edecek

El Nino hava olayıyla sıcaklıklar rekor kırıyor! Bilim insanları, gelecek 6 hafta boyunca yeni sıcaklık rekorlarının görülebileceği uyarısında bulunuyor. 3 Temmuz'da kaydedilen en yüksek sıcaklık rekoru, sadece 24 saat içinde geçildi. İklim değişikliği etkilerinin artmasıyla birlikte hava sıcaklıklarında sürekli bir yükselme yaşanıyor. Dünya Meteoroloji Örgütü, El Nino koşullarının başladığını ve sıcaklık artışlarının hızlanabileceğini belirtiyor.

A+A-

Bilim insanları, 'El Nino' hava olayının etkisiyle önümüzdeki altı hafta boyunca sıcaklıkların rekor seviyelere ulaşabileceği konusunda uyarıyor. 3 Temmuz'da kırılan küresel ortalama sıcaklık rekoru, yalnızca 24 saat içinde tekrar aşıldı.

Yeni Sıcaklık Rekoru Sadece 24 Saat İçinde Geldi!

3 Temmuz'da dünya genelinde 17.01 derece olarak ölçülen küresel ortalama sıcaklık, bugüne kadarki en yüksek sıcaklık olarak kaydedildi. Bir önceki rekor, 2016 yılında Ağustos ayında 16.9 derece olarak ölçülmüştü. Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), El Nino koşullarının başladığını duyurdu.

Ancak ilginç bir şekilde, sıcaklık rekoru sadece 24 saat içinde tazelendi. 4 Temmuz'da küresel ortalama sıcaklık 17.18 dereceye yükseldi.

sicakk.jpg

İklim Değişikliği ve Sıcaklık Artışı

Hava sıcaklıkları, insan faaliyetlerinin neden olduğu iklim değişikliği etkilerinin yoğunlaşmasıyla birlikte artış göstermektedir. Bu durum bilim insanlarını gelecek altı hafta boyunca sıcaklık rekorlarının tekrarlanabileceği konusunda uyarıyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü, dün El Nino koşullarının başladığını ve sıcaklık artışlarının hızlanabileceğini belirtmişti.

Önceden Ağustos 2016'da 16.9 derece olarak ölçülen küresel ortalama sıcaklık, yeni rekorla bir kez daha aşılmış durumdadır. Bu durum, iklim değişikliğinin ve hava olaylarının etkilerinin giderek arttığını göstermektedir.