Uzmanlar Uyardı! Bugün Güneş Bile Bunalıma Girecek Sıcaklık 50 Dereceyi Aşacak!

Uzmanlar Uyardı! Bugün Güneş Bile Bunalıma Girecek Sıcaklık 50 Dereceyi Aşacak!

Türkiye'de Tarihi Sıcaklık Rekoru! İstanbul'da termometreler 43 dereceyi göstererek rekor kırdı. İzmir, Manisa ve Aydın gibi batı illeri de sıcaklıkla mücadele etti. Hava durumu tahminlerine göre sıcaklıklar düşecek, ancak rüzgar ve fırtına uyarıları dikkatle takip edilmeli. Tedbirli olun, serin ve güvenli bir gün geçirin.

A+A-

Türkiye dün adeta kavruldu. İzmir, Manisa ve Aydın gibi batı illerinde sıcaklık 40 derecenin üzerine çıkarken, İstanbul'da da bazı ilçelerde termometreler 43'ü gösterdi. Dün saat 14.50'de İstanbul’da sıcaklığın en yüksek ölçüldüğü ilçe 43.4 dereceyle Şile oldu. Sıcaklık Çekmeköy'de 41.7 derece, Eyüpsultan'da 40.4 derece olarak ölçüldü.

sicakk-003.jpg

Meteoroloji verilerine göre İstanbul'da bugüne kadar ölçülmüş ve rekor kabul edilen en yüksek sıcaklık değeri 40.6 derece ile 13 Temmuz 2000 tarihinde kaydedilmişti.

İzmir'de Tarihi Sıcaklık Rekoru

Ege Bölgesi'nde de durum farklı değildi. Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü verilerine göre Ege Bölgesi genelinde hava sıcaklıkları saat 15.10 itibarıyla Aydın'da 43.5, İzmir'de 43.2, Manisa'da 41.6, Denizli'de 40.4 santigrat derece olarak ölçüldü. İzmir, son 85 yılın en yüksek sıcaklığını yaşadı.

Sıcaklıkları İzleyen Gök Gürültülü Yağmurlar

Dün rekor sıcaklıklarla mücadele eden Marmara ve Ege Bölgesi, yeni güne serin hava ve rüzgarla başladı. İstanbul'da zaman zaman gök gürültülü yağmur etkili oldu.

sicakkkk-001.jpg

Kocaeli’de gündüz saatlerinde hava sıcaklığı 41 derece olarak ölçülmüş, 13 Temmuz 2000 tarihinden bu yana en yüksek sıcaklık olarak kayıtlara geçmişti. Gece saat 04.00 sıralarında ise sıcaklık bir anda kırılarak yerini fırtınaya bıraktı. Kısa süreli fırtınada zaman zaman gök gürültüsü de duyuldu.

Hava Sıcaklıklarında Beklenen Değişiklikler

Meteoroloji'den gelen son hava durumu tahminlerine göre sıcaklık; batı kesimlerde 8 ila 12 derece azalırken, iç ve doğu kesimlerde 4 ila 6 derece artacak.

27 Temmuz Perşembe Hava Durumu

Marmara Bölgesi

Parçalı yer yer çok bulutlu, kuzey ve doğusunun yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

  • İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı.

cicak.jpg

Ege Bölgesi

Az bulutlu ve açık, kuzey kesimlerinin yer yer parçalı bulutlu, sabah saatlerinde İzmir ve Manisa çevreleri ile Kütahya’nın kuzey kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

  • İzmir: Parçalı bulutlu, sabah saatlerinde yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı.

İç Anadolu Bölgesi

Az bulutlu ve açık, zamanla kuzeybatı kesimlerinin yer yer parçalı bulutlu, Eskişehir ve Çankırı çevreleri ile Ankara'nın kuzey ve batı kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın kuzeybatı kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

  • Ankara: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuzey ve batı kesimleri yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı.

cicakk.jpg

Batı Karadeniz Bölgesi

Parçalı yer yer çok bulutlu, bölge genelinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın iç kesimlerinde güney ve güneybatı, batı kıyılarında kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

  • Bolu: Parçalı yer yer çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi

Az bulutlu, zamanla parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Rize'nin iç kesimlerinin, gece saatlerinden itibaren Ordu, Giresun ve Samsun'un doğusunun yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın Orta Karadeniz kıyılarında akşam saatlerinden itibaren kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

  • Rize: Az bulutlu, zamanla parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra iç kesimleri yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

Doğu Anadolu Bölgesi

Az bulutlu ve açık, kuzeydoğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Kars ve Ardahan çevreleri ile Erzurum ve Ağrı'nın kuzey çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

cicakkk.jpg

  • Erzurum: Az bulutlu, zamanla parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuzey kesimleri yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

  • Diyarbakır: Az bulutlu ve açık.

Türkiye genelindeki hava durumu tahminlerine göre, vatandaşların özellikle fırtınaya karşı tedbirli olmaları ve sıcaklıklara uygun giyinmeleri önemlidir. Güvenli bir şekilde günü geçirmeniz dileğiyle!