Türkiye'yi Toz Fırtınası Kapladı! Milli Eğitim Bakanlığı Acil Olarak Okulları Tatil Etti!

Türkiye'yi Toz Fırtınası Kapladı! Milli Eğitim Bakanlığı Acil Olarak Okulları Tatil Etti!

Çankırı'da yaşanan toz fırtınası nedeniyle okullar tatil edildi! Çankırı Valiliği, olumsuz hava koşulları sebebiyle alınan tedbirler kapsamında tüm okulların bugün tatil edildiğini duyurdu. Detaylar için haberimizi okumayı unutmayın!

A+A-

Son günlerde ülkemizin birçok ilini etkisi altına alan toz fırtınası nedeniyle Çankırı'da okullar tatil edildi. Çankırı Valiliği'nden yapılan resmi açıklamada, toz fırtınası sebebiyle alınan tedbirler duyuruldu.

Meteoroloji Uyardı: Toz Fırtınası Etkisini Gösteriyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son 2-3 gündür Afrika'dan ülkemize hızla ilerleyen çöl tozu fırtınası konusunda uyarılarda bulunuyordu. Beklenen fırtınalı hava sonunda ülkemizin pek çok ilinde etkisini göstermeye başladı.

Okullar Ne Zaman Tatil Olacak?

Çankırı Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Çankırı ilindeki resmi ve özel tüm okullar, İl Müftülüğüne bağlı Kur'an kursları ve rehabilitasyon merkezleri bugün saat 13.00'ten itibaren tatil edildi. Tatilin sadece bugünlük geçerli olacağı belirtildi.

Valilikten Açıklama Geldi

Çankırı Valiliği, resmi olarak yaptığı açıklamada, toz fırtınası nedeniyle alınan tedbirler hakkında şu detayları paylaştı:

"İlimizde beklenen olumsuz hava şartları nedeniyle, 25 Nisan Perşembe günü saat 13.00'ten itibaren ilimiz merkezi ve ilçelerindeki resmi ve özel tüm okullar, rehabilitasyon merkezleri, İl Müftülüğüne bağlı Kur'an kursları tedbir amaçlı tatil edilmiştir. 13.00-20.00 saatleri arasında yaşanabilecek olumsuz hava şartları nedeniyle vatandaşlarımızın gerekli tedbirleri alması ve riskli yapılardan uzak durması önem arz etmektedir."

Toz Fırtınası Ne Zaman Sona Erecek?

Toz fırtınasının ne zaman sona ereceği konusu pek çok kişinin merak konusu haline geldi. Meteoroloji tarafından yapılan uyarılarda, Afrika'dan ülkemize gelen toz fırtınalarına karşı dikkatli olunması gerektiği vurgulanmıştı. Toz fırtınası genel olarak kurak ve yarı kurak bölgelerde görülür ve şehirlere, farklı ülkelere rüzgarın etkisiyle taşınarak hava kalitesini düşürebilir.