Titanik Batığına Sefer Düzenleyen Denizaltından Acı Haber! Oksijenleri Tükendi!

Titanik Batığına Sefer Düzenleyen Denizaltından Acı Haber! Oksijenleri Tükendi!

Turist denizaltısı Titanik batığına düzenlenen seferde oksijen tükenmesi yaşandı. Arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

A+A-

Titanic batığına sefer düzenleyen turist denizaltısında yaşanan olay sonrasında, denizaltının oksijeninin büyük ihtimalle tamamen tükendiği değerlendiriliyor. En ünlü deniz enkazı olan Titanic'i turistlere göstermek amacıyla gerçekleştirilen dalışta kullanılan denizaltısından uzun bir süredir haber alınamamaktadır. Tur şirketi OceanGate, kişi başı 250 bin dolara (5,8 milyon lira) bu seyahati düzenleyerek turistleri ve mürettebatı güvenli bir şekilde geri getirmeyi taahhüt etmişti. Ancak, şu ana kadar herhangi bir sonuç elde edilememiştir.

Oksijen Tükenmesi ve Sonuçları

Denizaltının pazar günü dalışa başladığında, 96 saatlik bir oksijen kaynağına sahip olduğu bilinmektedir. Ancak, denizaltının oksijeninin bugün öğle saatlerinde tükendiği değerlendirilmektedir. Oksijen seviyesi, yolcuların tüketim hızına bağlı olduğu için tam bir süre belirtmek zordur. Ancak pazar günü dalışa başlayan denizaltının oksijeninin normal seviyelere göre erken tükendiği bilinmektedir.

Güvenlik Endişeleri ve Arama Kurtarma Çabaları

OceanGate, kaybolan denizaltının güvenlik endişeleriyle ilgili olarak defalarca uyarıldığı bir geliştirme süreci yaşamıştır. Bununla birlikte, yetkililer denizaltının oksijeninin tükenmesine rağmen, denizaltının bulunması görevine kararlılıkla devam ettiklerini belirtmektedir.