Temmuz Ayında Maaşlara Zam Geliyor! İlk Rakam Az Önce Açıklandı!

Temmuz Ayında Maaşlara Zam Geliyor! İlk Rakam Az Önce Açıklandı!

Temmuz ayında alınacak enflasyon zammı için TÜİK tarafından açıklanan rapora göre, memur ve emeklilerin alacakları zam oranları belirlendi. İlk 4 aylık rakamların kesinleşmesiyle birlikte, Temmuz ayı zammı netleşti. İşte detaylar...

A+A-

Temmuz ayında alınacak enflasyon zammı için TÜİK tarafından açıklanan rapora göre, emekli ve memurların alacakları zam oranları belirlendi. İlk 4 aylık rakamların kesinleşmesiyle birlikte, memur ve emeklilerin Temmuz ayı zammı netleşti.

Memur ve Memur Emeklileri için Enflasyon Zammı Detayları

Memurlar ve memur emeklileri, toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alacaklar. Ancak Bağ-Kur ve SSK emeklileri için Temmuz zammı sadece enflasyon farkı şeklinde ödenecek. TÜİK’in Haziran ayı enflasyonuyla birlikte ilk 6 aylık enflasyon farkı kesinleşecek ve ardından refah payı için gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrilecek.

Enflasyon Farkı Hesaplama Detayları

Kamu personeli, 2023 yılının ikinci yarısı için yüzde 29,78 enflasyon farkı almıştı. TÜİK, 2024 yılı Ocak ayında enflasyonu yüzde 6,7 olarak, Şubat ayında yüzde 4,53 olarak, Mart ayında yüzde 3,16 olarak ve Nisan ayında da yüzde 3,18 olarak açıkladı. Bu rakamlara göre, kamu personelinin aldığı zam oranı 4 ayda erimiş oldu. Toplu sözleşme zammı olan yüzde 15’in üzerine yüzde 3,2 enflasyon farkı eklenmiş oldu.

Temmuz Ayı Zammı Ne Zaman Belli Olacak?

Memur ve emekliye ödenecek olan Temmuz zammı oranı, Haziran ayı enflasyonu açıklandıktan sonra kesinleşecek. İlk 6 aylık enflasyon farkı üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın refah payı olarak ek zam verip verilmeyeceği ise henüz resmi bir açıklamayla duyurulmadı. Eğer ek zam verilmezse, sadece enflasyon farkı olarak belirlenecek rakam maaşlara zam olarak yansıtılacak.

Etiketler : ,