Teknoloji

WASP-39b İsimli Bir Ötegezegenin Atmosferi Ayrıntılı Olarak Görüntülendi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’na (NASA) ait olan ve dünyanın en pahalı teleskobu olarak bilinen James Webb, yeni görüntüler paylaşmaya devam ediyor. James Webb teleskobu tarafından bir ötegezegenin atmosferi ayrıntılı olarak görüntülendi.

NASA tarafından paylaşılan bilgilere göre James Webb teleskobu kullanılarak 700 ışık yılı uzaktaki bir ötegezegenin atmosferi incelendi. WASP-39b adı verilen ötegezegenin atmosferindeki detaylar, bilim insanları için önemli veriler taşıyor.

Ötegezegenin Atmosferinde Karbondioksit ve Sülfür Dioksit Bulundu

James Webb teleskobundan gelen görüntüler sayesinde ilgili gezegenin atmosferine dair bileşenlerden oluşan profil çıkarıldı. Bilim insanlarının görüntüler üzerinden yaptıkları incelemeler sonucunda ilgili gezegenin atmosferinde sülfür dioksit de dahil olmak üzere birçok bileşenin varlığı tespit edildi.

Dünyanın en gelişmiş teleskobu tarafından elde edilen görüntüler, bilim insanlarının ilk defa bir ötegezegenin atmosferini yakından görmesini sağladı. Güneş sisteminin dışında olan WASP-39b isimli gezegenin atmosferinde karbondioksit olduğu da tespit edilmişti.

wasp-39b

Ötegezegenin kütlesinin Satürn’e yakın olduğu ve Jüpiter’in ise üçte bir büyüklüğüne sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu veriler, güneş sistemi dışında yer alan gezegenlerin yapısına dair çok önemli bilgiler olarak kabul ediliyor.

Dünyanın en büyük ve en gelişmiş teleskobu olan James Webb, 2021 yılının Aralık ayında uzaya fırlatılmıştı. Göreve başladığı ilk andan itibaren paylaşmış olduğu fotoğraflarla, çok özel bilgilere ulaşılmasına imkan verdi. Paylaşılacak yeni fotoğrafların, uzaya dair çok daha farklı bilgilerin edinilmesine katkı verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat