Teknoloji

Bu Uygulama Telefonunuzu Zombiye Dönüştürüyor

Google Play Store’da telefonunuzu zombiye dönüştüren bir uygulama fark edildi. Sizden habersiz SMS atan ve illegal işlere karışmanıza neden olan bu uygulama, Play Store’dan kaldırıldı. Uygulamanın sonradan fark edilmesi, Google Play Store güvenliğinin yeniden sorgulanmasına yol açtı.

2012 yılında Android’in yeni sürümü olan Jelly Bean, birçok yenilik getirmesine rağmen SMS problemleri ile dikkat çekiyordu. SMS’lerin gönderilmemesi, gönderilmiş gibi görünmesine rağmen gitmemesi, kullanıcıların üçüncü parti yazılımlara yönelmesine neden olmuştu.

Kullanıcıların büyük kısmı o dönem, bilinen SMS uygulamalarını tercih ederken, bazı kullanıcılar ise yeni uygulamaları tercih etmişti. İşte bu bilinmeyen uygulamalardan birinin, telefonları zombiye dönüştürdüğü açıklandı.

Telefonları Zombiye Dönüştüren Uygulama Symoo

Siber güvenlik şirketi olan Evina çalışanı Maxime Ingrao, yapmış olduğu araştırmada Symoo isimli uygulamanın aslında hiç masum olmadığını fark etti. İlk bakışta basit bir SMS uygulaması olarak görünmesine rağmen, kurulan telefonlardan bilinmeyen numaralara SMS gönderdiğini tespit etti.

telefonu zombiye çeviren uygulama

Ekim 2022 itibariyle uygulamayı indiren toplam kullanıcı sayısının 100 binden fazla olduğu açıklandı. Symoo, kullanıma sunulduktan sonra birkaç defa güncellenmiş.

Uygulama ilk defa indirildiğinde telefon numarası ile kayıt yaptırılmasını istiyor. Ardından SMS göndermek ve almak için kullanıcı izni istiyor. Aslında bu izinler bütün SMS uygulamalarında var.

Ancak Symoo, arka planda size ait olmayan Google, Viber ve Telegram gibi platformlardaki hesaplara iki adımlı doğrulama yapıyor. Bu işlemler, genellikle illegal işler için kullanılıyor.

Uygulamanın fark edilmesiyle birlikte Google Play’den kaldırıldığı açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat