Teknoloji

Sıfır Otomobil Fiyatları Yükselen Dolar Kuru Nedeniyle Zamlandı

Dolar 21 Aralık 2021 tarihindeki zirvesine doğru emin adımlarla ilerliyor. Dolar kuru bu hafta yükselişine hız vererek 17 lira seviyesini aşarak 17.30 liraya kadar yükseldi. Bu yükselişin ardından sıfır araç fiyatlarına da haliyle zam geldi.

Haftalık zam geliyor

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan sektör temsilcileri bir süredir devam eden çip krizi ve Çin’deki kapanmalar sonucu bozulan tedarik zincirinin üzerine birde döviz kurundaki artışın eklenmesi ile birlikte sıfır araç fiyatlarına haftalık zam geldiğini belirtti.

Öte yandan oto galericiler sıfır araçları bayide bulamadıklarını söyleyerek, sıfır araç liste fiyatlarına haftalık olarak artış geldiğini belirtti. Ayrıca Türkiye’de otomobil markalarının sitelerinden elde edilen bilgilere göre en düşük fiyatlı sıfır aracın 310 bin lira olduğu görülüyor.

otomobil dolar zammı aldı

İkinci el araçlarından bu zamlardan etkileneceğini belirten oto galerici Yılmaz Kebapçı, “Sıfır araçlara bağlı olarak ikinci el araç fiyatları yükseliyor. Sıfır araçlara artık haftalık zam geliyor. Sıfır araçlarda tedarik sıkıntısı da yaşanınca ikinci ele talep oldukça arttı. İkinci el araç fiyatları da sürekli tırmanış içerisinde” ifadelerini kullandı.

Açıklamasının devamında piyasayı al-sat yapanların yükselttiğine dikkat çeken Kebapçı, ’’Vatandaşların artık otomobilleri bir yatırım aracı olarak görüyor. Şu anda ihtiyacı olan da olmayan da araç alıyor. Otomobil satıcıları dışında kayıt dışı araç alım satımı yapan çok kişi var. Biz yetki belgesiyle bu işi yapıyoruz. Piyasa kayıt dışı al sat yapanlar yüzünden yükseliyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat