Teknoloji

Pasifik Okyanusundaki Gizemli Bölgenin Sırrı Çözüldü

Pasifik Okyanusu’nun merkezinde yer alan bir bölgede, su fiilen 1000 yıldır hareketsiz durumda. Bu olay uzun süredir merak konusu olurken, Nature’da yayınlanan yeni araştırmayla gizemli ‘Gölge Alan’ın sırları da açıklanmış oldu.

Sonunda Sırrı Çözüldü

Su aslında oldukça fazla ve hızlı şekilde hareket ediyor, hatta bazı akıntılar saatte 5.6 mile kadar yükseliyor fakat ‘Gölge Alan’ adı verilen, Kuzey Pasifik Okyanusu’nda yer alan bu bölge çok daha farklı. Yüzeyin 1.2 mil altında yer alan durgun sular, 1000 yıldır aynı bölgede ve akıntıya karışmıyor. Karbon testleri dahi uygulanırken, bu alanın Roma İmparatorluğu dönemine kadar dayandığı ve 1000 yılın üzerinde bir süredir de okyanus yüzeyine çıkmadığı belirlendi.

pasifik okyanus

Uluslararası bilim adamlarından oluşan ekip sonunda sirkülasyon için belli modeller kullandılar ve alanın neden yüzlerce yıldır bu şekilde kaldığını öğrendiler. Okyanus akıntıları arasındaki dikey hareketin çok az olması, suyun akıntıya karışmasını engelliyordu. Bu akıntılar, yüzeydeki rüzgarlar ve yeraltı kaynaklarından gelen sıcaklık gibi pek çok şeyden etkileniyor.

Okyanus Yüzeyinin Çok Altında

‘Gölge Alan’ ise o kadar ilginç bir konumda yer alıyor ki, yüzeyden çok uzak olduğu için sıcaklıktan etkilenmiyor ve akıntı oluşması için gerekli şartlar da meydana gelmiyor. Bundan ötürü de tam 1000 yıldır yerini koruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat