Teknoloji

Güney Kore 2032 Yılına Kadar Ay’a Gitmeyi Planladığını Açıkladı

Güney Kore Devlet Başkanı olan Yoon Suk Yeol, 2032 yılına kadar Ay’a gitme hedefleri olduğunu açıkladı. Bu hedef ile gelecek uzay ekonomisi kapsamında adımlar atılacağını ve buradaki kaynakların keşfedileceğini belirtti.

Güney Kore haber ajansı olan Yonhap tarafından paylaşılan haberde Devlet Başkanı Yoon; uzayın, insanlığın günümüzde yaşamış olduğu sorunların çözümü olabileceğini ifade etti. Ülkenin bu vizyon ile hareket ettiğini, uzay gücü olma hayalinin gençlerin vizyonunu şekillendirdiğini belirtti.

Güney Kore aya gidiyor

Güney Kore’nin 2032 yılına kadar Ay’a uzay aracı yolla planı olduğu açıklandı. Bu adım ile gelecek uzak ekonomisiplanı kapsamında uzaydaki kaynakların bulunması hedefleniyor. Ay görevi için Güney Kore’de yerli roket bilgisinin geliştirileceği de yine Yoon tarafından ifade edildi.

Güney Kore 2045’e Kadar Mars’a Uzay Aracı İndirecek

Yoon, uzun vadeli uzay hedefinin ise Mars olduğunu açıkladı. Ülkenin 2045 yılında kutlanacak olan 100.kuruluş yılına kadar Mars’a uzay aracı gönderilmesinin amaçlandığı ifade edildi.

Bu uzay planlarının gerçekleştirilebilmesi için uzmanların eğitimlerine odaklanıldı. Ülkede, Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) benzeri bir kurum kurulacak ve çalışmalar oradan yapılacak.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon, uzay konusundaki adımlarını seçim vaadi olarak dile getirmişti. Bu vaade ilişkin adımların atılacağı anlaşılıyor.

Güney Kore, 21 Haziran tarihinde Nuri isimli yerli roketi Ay’a göndermişti. Bu alandaki adımların hızlanmasıyla, ülkenin de uzaydaki yarışa katılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat