Teknoloji

Dünyanın En Eski Yemeği 550 Milyon Yıllık Fosilde Bulundu

Sümüklü böcek benzeri bir canlı olan Kimberella’ya ait 550 milyon yıllık fosil bulundu. Bulunan fosilin bağırsağı olduğu ve bağırsaklarında ise okyanus tabanından yediği alg ve bakteri türünden bileşiklerin bulunduğu açıklandı. Bunlar, dünyanın en eski yemeği olabilir.

Günümüzden yaklaşık 550 milyon yıl önce yaşayan hayvanların ve diğer canlıların beslenme alışkanlıklarına dair bilim insanları uzun süredir araştırmalar yapıyor. Yapılan bu araştırmalarda, dünyanın en eski canlıların beslenme alışkanlıkları ortaya çıkarıldı.

538,8 milyon yıl ile 635 milyon yıl arasındaki bir süre önce var olduğu tahmin edilen Ediacaran Biota isimli canlının fosili analiz edildi. Analiz sonrasında canlının bağırsaklarında tespit edilenlerin, şimdiye kadar bilinen tüketilmiş en eski yiyecekler olduğu açıklandı.

Kimberella Okyanus Tabanından Beslenmiş Olabilir

Kimberella olarak isimlendirilen ve sümüklü böceğe benzer bir yapıda olan canlının bağırsaklarında alg ve bakterilere ait olabileceği tahmin edilen bileşikler bulundu. Kimberellanın bunları, okyanus tabanından yediği düşünülüyor.

kimberella

Tüketilen yiyeceklerin tam olarak doyurucu olmadığı ifade ediliyor. Buna karşın hayvanın ağzının ve bağırsağının olması ve yediği yiyecekleri bazı modern omurgasızlarla benzer olarak sindirmesine dair önemli bir işaret olabileceği tahmin ediliyor.

Araştırmacılar, Kimberella’nın aynı zamanda simetrik hareket edebilen bir canlı olduğunu da ifade etti. İçinde bulunduğu dönemdeki diğer canlılara bakıldığında, gelişmiş bir form olduğundan söz edilebilir. Araştırmacıların bu konuya dair tespit edecekleri diğer detaylar ise bilim dünyası tarafından merakla bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat