Teknoloji

Avrupa’dan Meta’ya Dev Ceza!

İrlanda Veri Koruma Komisyonu, Meta’ya toplamda 275 milyon dolarlık ceza verildiğini duyurdu. Verilen bu cezanın nedeni ise kullanıcı verileri gizliliği, Şirket, Nisan 2021’de 533 milyon kullanıcının bilgilerinin gizlilik kurallarına aykırı şekilde sızdırılmasına neden olmuştu.

Meta; Facebook, Instagram ve Whatsapp gibi uygulamaların sahibi olan şirket. Kullanıcı sayısı milyarlarla ifade edilen bu uygulamalar, son yıllarda veri sızıntıları ile gündeme gelmeye başladı. Avrupa Birliği ve farklı ülkelerden cezalar alan şirket, Türkiye’den de 346,7 milyon TL’lik ceza almıştı.

Meta, şimdi ise Avrupa’da büyük bir ceza alarak, yine olumsuz bir görüntü verdi. İrlanda Veri Koruma Komisyonu olan DPC, Meta’nın 275 milyon dolarlık cezaya çarptırıldığını açıkladı. Cezanın nedenin ise 2021 Nisan’da meydana gelen veri sızıntısı olarak belirtildi.

533 Milyon Kullanıcının Bilgileri Sızdırılmıştı

Nisan 2021 döneminde ortaya çıkan bilgiler, Meta şirketinden toplamda 533 milyon kullanıcının bilgilerinin sızdırıldığını ortaya koymuştu. Sızdırılan bilgiler arasında kullanıcıların isimleri, telefon numaraları, konumları ve doğum günleri gibi bilgiler bulunuyor.

facebook meta ceza

Bu sızıntının nedeninin bir açık olduğu ve açığın 2019 yılında kapatıldığı açıklandı. Bu haberlerin ortaya çıkmasından sonra DPC tarafından incelemeler başlatıldı. Yapılan incelemeler sonrasında şirketin yasalara uymadığı tespit edildi. Bunun üzerine ceza kesildi.

DPC, verilen son ceza ile birlikte Meta şirketine üçüncü defa ceza kesmiş oldu. Verilen cezaların toplam miktarı 700 milyon doları geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat