Teknoloji

Apple, Akıllı Telefon Pazarındaki Liderliği Samsung’a Kaybetti

Çin’deki artan vakaların ardından Çin hükümetin sıfır vaka politikası kapsamından uygulanan kapanmalar teknoloji devi Apple’ı derinden sarstı. Üretiminin büyük bir bölümünü Çin’deki fabrikalarında gerçekleştiren Apple’ın üretimi uygulanan kapanmalar nedeniyle düştü ve pazardaki liderliğini kaybetti. Çin’deki fabrikalara daha az bağımlı olan Samsung ise ilk çeyrekte Apple’ı geride bıraktı.

Akıllı telefon üretimi düştü

Analiz şirketi TrendForce’ın aktardığı bilgilere göre akıllı tekefon üretimi düştü. Akıllı telefon üretimi Ukrayna-Rusya savaşı ve Kovid-19 salgınının etkisiyle bir önceki çeyreğe göre yüzde 12,8 azalarak 310 milyona geriledi.

Güney Kore’li teknoloji devi Samsung ise bu süreçten pozitif ayrışarak üretimini artırmayı başardı. Buna göre Samsung 73,8 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi.

apple samsung

Bu satışların gerçekleştirmesinde Samsung’un Çin’e daha az bağımlı olmasının yanı sıra Galaxy S22 serisinin dikkat çeken bir amiral gemisi olması hem de giriş-orta segment modellerin son tüketiciye başarılı bir şekilde tedarik edilmesi etkili oldu.

Diğer yandan Apple ise ilk çeyrekte geçen yılın dönemine üretimini yüzde 11 artırarak 60 milyon iPhone üretti. Apple ve Samsung’u Xiaomi takip etti. Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi 44,5 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat