TBMM'den Emeklilere Beklenen Haber Geldi! Hesaplara 5.000 TL Yatmaya Başladı

TBMM'den Emeklilere Beklenen Haber Geldi! Hesaplara 5.000 TL Yatmaya Başladı

TBMM Genel Kurulu, 2024 Bütçe Kanunu ve 2022 Kesin Hesap Kanunu görüşmelerini tamamlayarak, ekonomiye dair düzenlemeler içeren teklifin detaylarını ele aldı. Çalışan emeklilere yönelik 5 bin lira ödeme içeren düzenleme, yeni yıl öncesinde yasalaşacak. Genel Kurul, bu adımın ardından geçici bir ara verecek.

A+A-

TBMM Genel Kurulu, 2024 yılı Merkez Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2022 Yılı Kesin Hesap Kanunu Teklifi'nin görüşmelerinin ardından çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Bu maraton 25 Aralık'ta sona erecek, ancak Genel Kurul'un gündeminde hala ekonomiye dair düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi bulunuyor.

para-001.jpg

Bütçe Görüşmeleri Devam Ediyor

Genel Kurul, bütçe görüşmelerine öncelik vermeden önce 43 maddesi kabul edilen 86 maddelik teklifin diğer maddelerini ele alacak. Teklif, özellikle çalışan emeklilere yönelik yapılan düzenlemeleri de içeriyor. Çalışan emeklilere 5 bin lira ödenmesini öngören bu düzenleme, bütçe maratonu içinde dikkat çeken bir ayrıntı olarak öne çıkıyor.

Yeni Yıl Öncesinde Yasalaşması Bekleniyor

AKP kaynaklarına göre, AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, TBMM Genel Kurulu'nda bu teklifin yasalaşması ve çalışan emeklilere 5 bin lira ödenmesine ilişkin düzenlemenin uygulamaya alınması, yeni yıl öncesinde gerçekleşecek. Bu adım, hem bütçe sürecinin tamamlanması hem de ekonomik düzenlemelerin hızla uygulanması anlamına geliyor.

para-25.jpg

Genel Kurulun Gelecek Adımları

Genel Kurul, söz konusu teklifin yasalaşmasının ardından çalışmalarına bir süreliğine ara verecek. Bu ara, yıl sonu tatili ve yeni yıl öncesi yoğun gündemi değerlendirmek adına planlanıyor. Ancak, bütçeyle ilgili yapılan düzenlemelerin etkileri ve uygulamalar, 2024 yılına dair beklentilerle birlikte önümüzdeki dönemde yakından takip edilecek.