Taksi Ücretlerine Tarihi Rekor Zam! İndi Bindi Ücreti 80 TL!

Taksi Ücretlerine Tarihi Rekor Zam! İndi Bindi Ücreti 80 TL!

Toplu Taşıma Zammı İstanbul'u Etkiliyor: Sarı Taksilerde Kısa Mesafe Ücreti Yükseldi. Taksiciler Yüzde 100 Artış Talep Ediyor. İBB'nin Teklifi Alt Komisyona Sevk Edildi. Karar Ne Zaman Verilecek? Detaylar Haberimizde.

A+A-

Son günlerde sarı taksilerin indi-bindi ücretinin 75 TL'ye yükseldiği iddiası gündemi meşgul ediyor. Akaryakıta yapılan zamlar, taksici esnafını olumsuz etkiledi ve taksiciler zam talep etmeye başladı. İstanbul'da taksi indi-bindi ücretine ilişkin son gelişmeler merak konusu...

taksi.jpg

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), toplu taşıma ücretlerine zam talebiyle UKOME Toplantısı'nı Çırpıcı Sosyal Tesisleri'nde İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce başkanlığında düzenledi. Toplantıda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel, toplu taşıma ücretlerine yüzde 40 zam yapılması teklifiyle ek gündem maddesi sundu.

Gökce, bu konuda ek gündem maddesi görüşülmeyeceğini gerekçe göstererek reddetti. Toplantıda çeşitli gündem maddeleri ele alınırken, İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nün (TUHİM) toplu taşıma ücret tarifelerinin düzenlenmesi teklifi de tartışıldı.

İBB Ulaşım Dairesi Başkanı Utku Cihan, toplu taşıma zammının asgari ücret, akaryakıt fiyatları ve enflasyon oranı olmak üzere üç parametre üzerinden ele alındığını belirtti. Cihan, İBB olarak toplu taşıma ücretlerine yüzde 57,07'lik bir artış teklifi sunduklarını açıkladı.

Tam elektronik bilet ücreti 9,90 TL'den 15,5 TL'ye, öğrenci elektronik bilet ücreti 4,83 TL'den 7,60 TL'ye, öğretmen elektronik bilet ücreti 7,09 TL'den 11,13 TL'ye, tam abonman ücreti 777 TL'den 1220 TL'ye, öğrenci abonman ücreti ise 140 TL'den 220 TL'ye yükseltilecek.

taksii.jpg

Taksilerde Kısa Mesafe Ücreti Ne Kadar Olacak?

Taksi ücretlerine ilişkin talepler de dikkat çekiyor. Taksimetre açılış ücreti 12,65 TL'den 19,87 TL'ye, sarı taksi mesafe ücreti kilometre başına 8,51 TL'den 13,37 TL'ye, sarı taksi zaman tarifesi ücreti saatlik 100,80 TL'den 158,33 TL'ye yükseltilecek. Ayrıca, sarı taksi kısa mesafe ücreti de yüzde 70 zamla 40 TL'den 70 TL'ye çıkarılması talep ediliyor.

Okul servisi ücretlerine de yüzde 57,07 zam yapılması talep ediliyor ve bu kapsamda 1 kilometreye kadar mesafe ücreti 792 TL'den 1244 TL'ye çıkarılacak.

Taksicilerden Yüzde 100 Artış Talebi

Personel servisinde ise 10-17 koltuklu minibüsler için ücretin 422 TL'den 663 TL'ye yükseltilmesi talep ediliyor.

Minibüste en kısa 2 kilometreye kadar olan mesafenin indi-bindi ücreti 7 TL'den 10,99 TL'ye yükseltilmesi isteniyor.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Temsilcisi ve İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksilerin bakım masraflarını ve yakıt giderlerini anlattı. Aksu, Halk Ekmek'ten dün 3 liraya aldığı normal ekmeğin bugün yapılan zamla 5 lira olduğunu belirterek, taksilerin ücretlerine yüzde 100 zam yapılmasını talep etti.

para6-006.jpg

Ne Zaman Karar Verilecek?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Yücel, toplu taşıma zammının asgari ücret, akaryakıt fiyatları ve enflasyon oranı formülüne göre bu ay itibarıyla yüzde 32 zam yapılması gerektiğini belirtti. Akaryakıt fiyatlarındaki değişiklikler nedeniyle zammın yüzde 40 olabileceğini ve bu sebeple böyle bir teklifte bulunduklarını ifade eden Yücel, asgari ücrete yüzde 34 zam yapıldığı bir dönemde toplu taşıma ücretinin yüzde 57,07 artırılmasının doğru olmadığını dile getirdi.

Tekrar söz alan Buğra Gökce, İBB'nin teklifinin alt komisyona sevk edilerek tekrar değerlendirilmesini talep etti ve olağanüstü UKOME toplantısında bu konuda karar verilmesini istedi.

Kararın ne zaman verileceği konusunda bilgi geldikçe haberimizde yer vereceğiz.