Spor

TFF’den Trabzonspor’a Şok Tehdit! Lisansını İptal Ederiz

Trabzonspor’un daha adil ve şeffaf bir şekilde yönetilmesi için TFF hakkında FIFA’ya yaptığı başvuruya TFF’den sert tepki: Gerekirse Trabzonspor’un lisansını iptal etme yetkimiz bulunuyor!

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Tahir KUM imzalı yazıda TFF ile Kulüpler Birliği arasında bugünlerde esen soğuk rüzgarın temellerine inildi. Bir süre önce Trabzonspor’un FIFA’ya yaptığı daha adil yönetim ve şeffaflık için denetim başvurusu ile ilgili Kulüpler Birliği TFF’ye bir mektup göndererek Trabzonspor’un haklı mücadelesini desteklediklerini belirttiğini açıklayan Tahir KUM, mektubun detaylarında ise şu ifadelerin olduğunu öne sürdü;

“Spor yargı sistemimiz başta olmak üzere TFF ve bağlı kurullarının FIFA tarafından belirlenen ilkeler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2020 ve yine Kamu Denetçileri Kurumu’nun 2021 tarihli kararlarında önerilen sistemsel ve ilkesel değişikliklerin yapılması için gerekli adımlar ivedilikle atılmalıdır. Bu hususta Trabzon’un da FIFA nezdinde yürüttüğü haklı mücadeleyi desteklediğimizi bilginize arz ediyoruz.”

TFF’den Yanıt Gecikmedi: Bedeli Ağır Olur!

Kulüpler Birliği tarafından gönderilen mektuba TFF’nin yanıtı gecikmedi. Cevap niteliğindeki mektupta özetle; “Şayet sizler genel kurulumuza katılma tenezzülü gösterseydiniz bahsettiğiniz konularla ilgili hazırladığımız statü değişiklikleri yapılacaktı. Ama katılma tenezzülü göstermeyip olayı bu duruma siz getirdiniz.” ifadeleri yer aldı. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu tarafından gönderilen mektupta Trabzonspor’un FIFA başvurusu sonrası kulüplerin sezon başında imzalayıp TFF’ye gönderdikleri taahhütname hatırlatılarak Trabzonspor’a deyim yerindeyse aba altından sopa göstererek; “Attığınız adımları tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederiz, aksi halde bunun bedeli ağır olur.” tehditiyle mektubu sonlandırdı.

TFF’nin Mektubundaki Üslup Rahatsız Etti

Türkiye Futbol Federasyonu’nun gönderdiği cevabi mektuptaki üslup başta Trabzonspor olmak üzere Kulüpler Birliği tarafından hoş karşılanmadı ve önceki gün yeniden toplanarak; “Trabzon’a yapılan bu tehdit bize yapılmış bir tehdittir.” diyerek TFF’ye daha sert dille yazılan inci mektubunu gönderdi.

Trabzonspor ile TFF arasında 2010-2011 şike olaylarından sonra var olan idari çatışma böylece diğer kulüplere de sıçramış oldu.

Yine de TFF’nin özetle; “Taahhütnameni ihlal ediyorsun, bu da lisansının iptalini yani ligden ihracını gerektirir.” diyerek Trabzonspor’a karşı takındığı tavır ve tehditi çok ilginç, aynı zamanda da ciddi bir olay olarak değerlendirildi.

Tahir Kum kaynaklı haber için şu ana dek TFF veya Trabzonspor kanadından resmi bir açıklama yayınlanmadı. Ancak özellikle son dönemde Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz’in Kulüpler Birliği’nden istifası başta olmak üzere TFF ile Kulüpler Birliği arasında ciddi bir çatışma olduğunu doğrular nitelikte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat