Sosyal Yardımlarda Büyük Zammın Detayları! Aile Bakanı Göktaş'tan Müjde

Sosyal Yardımlarda Büyük Zammın Detayları! Aile Bakanı Göktaş'tan Müjde

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş'ın açıkladığı habere göre, sosyal yardım programlarında yapılan zam ile ödemeler iki katına çıkarıldı.

A+A-

Türkiye'de yaşayan binlerce hane ve milyonlarca vatandaşı sevindirecek bir haber geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan duyuru ile ödemelerde büyük bir artışa gidildi. Daha önce 2.157 TL olan ödemeler, 4.471 TL'ye yükseltildi. Bu zam, birçok aileyi olumlu şekilde etkileyecek ve ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşlara önemli bir destek olacak.

Aile Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yaptığı açıklamada, sosyal yardım yararlanıcılarını iş gücü piyasasına kazandırmak ve sosyal yardım-istihdam bağlantısını güçlendirmek amacıyla çalışmaların sürdürüleceğini vurguladı. Geçen yıl 140 bin 131 kişinin İŞKUR'a yönlendirildiğini belirten Bakan Göktaş, bu kişilere aylık net asgari ücretin en fazla yüzde 10'una kadar "İşe Yönlendirme Yardımı" yapıldığını ifade etti.

Ayrıca, "İşe Başlama Yardımı" kapsamında da desteklerin artırıldığını açıklayan Bakan Göktaş, bu yardımın geçtiğimiz yıl 2.157 TL olduğunu, ancak bu yıl bu desteğin 4.471 TL olarak verileceğini belirtti. Bu yardımın özel sektör işverenleri tarafından istihdam edilen sosyal yardım yararlanıcılarının ödemekle yükümlü olduğu sigorta primlerini bir yıl boyunca karşılayacağını da ekledi.

Bu artışla birlikte, işe yönlendirme ve işe başlama yardımından faydalanan kişilerin 12 ay boyunca şartlı eğitim ve sağlık yardımlarının kesilmediğini, ayrıca bu kişilere eğitim ve gıda yardımlarında öncelik tanındığını da belirten Bakan Göktaş, sosyal yardım programlarının daha etkili ve kapsayıcı bir şekilde yürütülmesi için çalışmaların süreceğini vurguladı.

Bu gelişme, sosyal yardım alan vatandaşlara büyük bir destek sağlaması ve onların yaşam koşullarını iyileştirmesi bakımından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.