SGK'dan Ciddi Bir Adım! SGK'yı Kandırmaya Çalışanlara İnceleme Başladı!

SGK'dan Ciddi Bir Adım! SGK'yı Kandırmaya Çalışanlara İnceleme Başladı!

SGK, kayıt dışı istihdamla mücadelede ciddi adımlar atıyor! 2023 yılında yapılan denetimler sonucunda 20 bin 811 kişinin kayıt dışı çalıştığı tespit edildi. Sahte işyerleri ve sigortalılar hakkında ciddi önlemler alınıyor.

A+A-

SGK, boşandığı eşiyle birlikte yaşayan dul ve yetim aylığı alanların desteğinin kesilmesi ve ödenen paraların faiziyle geri alınmasıyla ilgili önemli adımlar atmaya başladı. Ayrıca, kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında 2023 yılına ait veriler de açıklandı.

SGK’nın 2023 Yılı Denetim Sonuçları

Kayıt Dışı Çalışanlar Tespit Edildi

SGK denetimleri sonucunda 2023 yılında 20 bin 811 kişinin kayıt dışı çalıştığı tespit edildi. Bu kişilerin 2 bin 264'ü yabancı uyruklu çalışanlardan oluşmaktaydı.

Sahte İşyeri Sayısı Artıyor

2023 yılında 1.533 sahte işyeri tespit edildi. Bu işyerlerinin sahte olduğu belirlendi ve gerekli işlemler yapıldı.

Sahte Sigortalılar ve Tescilsiz İşyerleri

SGK'nın denetimleri sonucunda 89 bine yakın sahte sigortalı tespit edildi. Ayrıca, 112 bin 421 tescilsiz sigortalı ve 15 bin 443 tescilsiz işyeri belirlendi.

Ciddi Para Cezaları Kesildi

SGK denetimleri sonucunda 1.2 milyar TL'nin üzerinde para cezası kesildi. Bu cezalar, kayıt dışı faaliyetlerde bulunanların cezalarını ödemeleri için uygulanıyor.

Sonuçlar ve Alınan Tedbirler

SGK'nın tespit ettiği kayıt dışı faaliyetlerin sonuçları oldukça ciddi. Ödenen maaşlar faiziyle birlikte geri alınıyor, emeklilik iptal ediliyor ve ödenen primler iade edilmiyor. Ayrıca, sahte sigortalılar için hapis cezası istemiyle suç duyurusunda bulunuluyor.

İşverenlere Ciddi Cezalar

İşverenler de kayıt dışı istihdamda bulundukları tespit edilen durumlarda ciddi cezalara çarptırılıyor. Ayrıca, işverenler sahte sigortalıların sağlık giderlerini ödeyemezlerse bu giderler işverenden talep ediliyor. Bu tür suçlarda işverenler de hapis cezası ile yargılanabiliyor.

SGK'nın aldığı bu adımlar, kayıt dışı istihdamla mücadelede daha etkin bir yol izlemeye yönelik önemli bir adım olarak değerlendirilebilir.

Etiketler : ,