PTT Başvuruları Başlattı! PTT Hesaplarınızı Hemen Kontrol Edin!

PTT Başvuruları Başlattı! PTT Hesaplarınızı Hemen Kontrol Edin!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan yapılan yardım destekleri, ihtiyaç sahibi ailelere önemli bir destek sağlamaktadır. Eğitim materyali yardımıyla çocukların okul ihtiyaçları karşılanırken, sosyal güvencesi olmayan ve düşük gelire sahip aileler de bu destekten faydalanabilmektedir. Bakanlık, vatandaşların yaşamını kolaylaştırmaya yönelik adımlarını sürdürüyor.

A+A-

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, maddi zorluk çeken ailelere ve bireylere yardım ödemeleri sağlamaya devam ediyor. Bu yardımlar düzenli olarak veya tek seferlik olarak yapılmakta olup, bakanlığın sosyal yardım programlarına göre farklı tutarlarda ödenmektedir. Bu destekler, birçok kişinin ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

para8-018.jpg

Ağustos Ayında Eğitim Materyali Yardımı

Ağustos ayının gelmesiyle birlikte çocuğu olan vatandaşlar, okul hazırlıklarını yapmaya başlamış durumdalar. Okul araç gereç fiyatlarının artması, yeni dönemde çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayan aileleri, bakanlık tarafından yapılan yardımlara yönlendirmiştir.

Yeni Dönemde Eğitim Materyali Yardımı

Aile Bakanlığı tarafından verilen eğitim materyali yardımı, çocukların birçok eğitim giderini karşılamasına olanak sağlamaktadır. Kırtasiye yardımı olarak bilinen bu ödeme, okula hazırlık için alışveriş yapmak isteyen kişilere destek olmaktadır. Yardım kapsamında, öğrencinin eğitim düzeyine göre farklı tutarlarda ödeme yapılmaktadır. İlkokul ve ortaokul öğrencilerine farklı, lise ve yükseköğretim öğrencilerine ise daha yüksek seviyede ödemeler yapılmaktadır.

para9-012.jpg

Geçtiğimiz Yıl Yapılan Yardımlar

Geçtiğimiz yıl, ilkokul öğrencilerine 2317 TL, ortaöğretim öğrencilerine 3475 TL ve üniversite öğrencilerine ise 4637 TL destek sağlanmıştı. Vatandaşlar, önümüzdeki dönem için bu yardımlara nereden başvurabileceğini araştırmaya başlamışlardır.

Yardımdan Kimler Faydalanabilir?

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yardım; her eğitim-öğretim yılı başında ve yıl boyunca 3294 sayılı Kanun kapsamında bulunan ihtiyaç sahibi ailelerin ilk ve ortaöğretimde okuyan çocuklarının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından kırtasiye, önlük, çanta vb. temel okul ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçlamaktadır.

para16-007.jpg

Yardımdan Kimler Faydalanabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre; 3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi haneler ile sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3'ünden (2023 yılı için 3.800,78 TL) az olan haneler, bu yardımdan faydalanabilmektedir.