PTT Başvuru Ekranları Tekrardan Açıldı! Başvuran Herkes Zamlı Ödeme Alıyor

PTT Başvuru Ekranları Tekrardan Açıldı! Başvuran Herkes Zamlı Ödeme Alıyor

E-devlet üzerinden yapılan başvurularla PTT üzerinden zamlı sosyal yardım ödemelerine erişim sağlanabilir. Çeşitli ihtiyaç sahiplerine yönelik destekler ve PTT kart fırsatlarıyla toplumsal dayanışma güçlenir. Detaylar için yazımızı okuyun.

A+A-

Sosyal yardım ödemeleri, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak ve toplumsal dayanışmayı güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen önemli bir adımdır. E devlet üzerinden başvuruda bulunanlar artık PTT üzerinden zamlı sosyal yardım ödemelerinden kolaylıkla yararlanabilirler. Bu yardımlar sayesinde çeşitli ihtiyaç sahibi gruplara yönelik destekler artarken, PTT kart fırsatları da dikkat çekiyor. İşte sosyal yardım tutarları ve detayları hakkında merak edilenler...

ptt1-001.jpg

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma İlkesi Güçleniyor

Türkiye, sosyal yardımlaşma ve dayanışma ilkesini daha da güçlendirmek ve vatandaşlarımızın refahını artırmak adına önemli adımlar atmaktadır. 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Kanunu ile 2022 sayılı Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz TC Bağlanan Aylık Kanunu çerçevesinde yeni bir yardım programı başlatıldığı bilgisi kamuoyuna sunulmuştur. Bu yeni program kapsamında çeşitli ihtiyaç sahiplerine yönelik özel tasarımlar yapılmıştır.

Kimler Yararlanabilir?

Yeni kanun çerçevesinde aşağıdaki gruplar zamlı sosyal yardım ödemelerinden yararlanabilecektir:

 • Yaşlılar
 • Engelliler
 • Silikozis hastaları
 • Eşi vefat eden kadınlar
 • Muhtaç asker aileleri
 • Öksüz yetimler
 • Muhtaç asker çocukları
 • Psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayanlar
 • Tüberkloz ve SSPE hastaları

para2-011.jpg

Ödeme Tarihleri

Ödemeler, doğum yılının son rakamına göre belirlenmiştir:

 • Son rakamı 0-5 olanların ödeme tarihi 1 Nisan olarak belirlenmiştir.
 • Son rakamı 4-9 olanların ödeme tarihi 5 Nisan olarak planlanmıştır.

PTT Kart Sahiplerine Kolaylık

PTT kartı sahipleri, zamlı sosyal yardım ödemelerini kamu bankalarının ATM'lerinden komisyon ücreti ödemeden çekebilirler. Bu uygulama ile vatandaşlarımızın nakit ihtiyaçlarını karşılamaları daha da kolaylaşmaktadır. Pandemi koşulları nedeniyle ödemelerin evlere elden yapılacak olmasıyla ilgili adımlar atılmıştır.

Toplumsal Refahı Artırmak İçin Adımlar Atılıyor

Çeşitli ihtiyaç sahibi gruplarına yönelik düzenli nakit yardımıyla, toplumsal refahın artırılması ve dayanışmanın güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Devletimizin bu tür programları, vatandaşlarımıza destek olmanın yanı sıra sosyal dengeyi de sağlama amacını taşımaktadır. Bu vesileyle, sosyal yardım programlarının etkin bir şekilde yönetilmesi ve hak sahiplerine ulaştırılması büyük bir önem arz etmektedir.