Öğretmenlere Müjde Az Önce Geldi! Zam Haberini Duyanlar Sevinçten Havalara Uçtu

Öğretmenlere Müjde Az Önce Geldi! Zam Haberini Duyanlar Sevinçten Havalara Uçtu

2024-2025 toplu sözleşme görüşmelerinde öğretmenlerin eğitim ödeneği talebi dikkat çekiyor. Enflasyon nedeniyle düşen ödenek, temel ihtiyaçları karşılayamaz hale geldi. Zam kararı ile öğretmenlerin mali durumu olumlu etkilenebilir.

A+A-

2024 ve 2025 yıllarına dair memur maaşı zamlarının yanı sıra, 7. dönem toplu sözleşme görüşmelerinin ardından bir dizi mali hak da şekillenmeye başladı. Hükümet ile yürütülen görüşmelerde, sadece maaş artışları değil, aynı zamanda çeşitli hizmet kollarındaki personelin de hak taleplerinin dile getirildiği görülüyor. Bu talepler arasında, özellikle öğretmenlere yönelik olan eğitim hazırlık ödeneğinin Eylül ayında artırılması da bulunuyor. Her yıl eğitim öğretim sezonunun başında öğretmenlere verilen bu ödenek, bu yıl talep edilen zamla birlikte gündeme gelmiş durumda. Artan maliyetler ve enflasyon karşısında, öğretmenlerin eğitim ödeneği ile dahi kırtasiye masraflarını karşılayamaz hale gelmeleri, bu talebin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurguluyor.

para15-018.jpg

Eğitim ödeneğinin artırılması gerektiği hususu, aslında 2013 yılında 450 dolar olarak başlayan bir ödenekten söz ediyoruz. Ancak zaman içerisinde artan enflasyon ve hayat pahalılığı gibi faktörler nedeniyle bu ödenek maalesef 50 dolara kadar düşmüş durumda. Giderek artan ürün fiyatları da hesaba katıldığında, öğretmenlerin bu ödenekle temel gereksinimlerini karşılamaları neredeyse imkansız hale gelmiş durumda. Bu da öğretmenlerin eğitim ödeneğine yapılan zam talebini oldukça anlaşılır kılıyor. 7. Dönem Toplu Sözleşme toplantısında bu talebin dikkate alındığı ve öğretmenlerin eğitim ödeneğinin artırılması yönünde karar alındığı da öğrenilen detaylar arasında.

Öğretmenlerin eğitim hazırlık ödeneğine yapılacak bir zam kararı, öğretmenlerin mali durumlarını olumlu etkileme potansiyeline sahip. Ancak, halen zam oranının ne olacağı net olarak belirlenmiş değil. Bu husustaki çalışmaların sonuçları, önümüzdeki günlerde paylaşılacak ve öğretmenlerin büyük bir merakla beklediği zam oranı nihayet netleşmiş olacak.