Motorine 14 TL, Benzin 16 TL ve LPG'ye 4 TL! Cumhurbaşkanı Erdoğan Akaryakıta El Attı!

Motorine 14 TL, Benzin 16 TL ve LPG'ye 4 TL! Cumhurbaşkanı Erdoğan Akaryakıta El Attı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan müjdeli haber: Motorine 14 TL, benzine 16 TL indirim! LPG'ye 4 TL dev indirim geliyor. Dolar kurundaki yükseliş sonrası akaryakıta rekor zam gelmişti. Ancak Gabar petrolüyle yapılacak düzenlemelerle fiyatlarda önemli düşüşler yaşanacak. Ekonomi rahatlayacak, sürücüler sevinecek. Indirimlerin hızla uygulanması bekleniyor.

A+A-

Türkiye'de dolar kurundaki yükseliş, seçim öncesinde başlayan ve seçim sonrasında daha da hızlanan bir süreç yaşanmasına neden olmuştur. Uzun süre 18 TL bandında seyreden dolar kuru, yaşanan gelişmeler sonucunda 20 TL ve 25 TL bandını aşarak yükselmiştir.

akaryakit-003.jpg

Dolar kuru, 27 TL bandında sıkıştıktan sonra birçok üründe zam furyasının başlamasına yol açmıştır. Özellikle petrol ve akaryakıt ürünleri, bu zam furyasından en çok etkilenen ürünlerin başında gelmektedir. Dolar kurundaki yükselişin yanı sıra ÖTV ve KDV düzenlemeleri de akaryakıta rekor seviyelerde zam yapılmasına neden olmuştur. Böylece akaryakıt fiyatları aniden aşılan 30 TL bandıyla sürücüler üzerinde şok etkisi yaratmıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Akaryakıta Müjdeli Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Körfez ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretin ardından yaptığı açıklama, akaryakıt zamlarına bir çözüm olabileceğini müjdelemiştir. Dönüşte yaptığı uçak açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gabar’daki petrol henüz halkın cebine girmeye başlamadı. Şu anda çıkarma safhasındayız. Ve inşallah bunu çıkarıp da devletin, hazinenin kasasına, kesesine girmeye başladığı andan itibaren Gabar petrolü de süratle inşallah vatandaşımıza yansıyacak. İnşallah en uygunu, ideali neyse biz onu vatandaşımıza yansıtırız" şeklinde konuşmuştur.

akaryakitt-004.jpg

Bu açıklama sonrasında ekonomistler ve vergi uzmanları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yetkisini kullanarak KDV ve ÖTV indirimi düzenlemesi yapabileceğini ve bunun sonucunda benzine 16 TL, motorine 14 TL ve LPG otogaz fiyatına ise 4 TL indirim gelebileceğini ifade etmişlerdir.

Akaryakıtta İndirim Heyecanı

Bilindiği gibi, akaryakıtta son zam LPG otogaz fiyatlarına yapılmıştı ve gece yarısından itibaren pompada litre başına 24 kuruş zam gerçekleşmişti. Ancak şimdi gözler Gabar petrolüne çevrildi ve petrolün iç piyasaya verilmesiyle birlikte beklenen indirimin pompaya yansıtılacağı haberleri yayıldı.

benzinnn-005.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında akaryakıt fiyatlarında beklenen indirimin gerçekleşmesiyle sürücülerin yüzü gülecektir. Motorine ve benzine yapılan indirimler, hanehalklarının ve işletmelerin bütçelerine önemli bir nefes aldıracak ve ulaşım maliyetlerini azaltacaktır. Ayrıca LPG otogaz fiyatlarında yapılan indirim, otogaz kullanan araç sahiplerini de sevindirecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesiyle akaryakıt fiyatlarında yapılacak olan indirimler, vatandaşların ve ekonominin rahatlamasına katkı sağlayacaktır. Bu indirimlerin en kısa sürede hayata geçirilerek uygulamaya konması, halkın gönlünde taht kuracak ve ekonomik açıdan olumlu etkileri beraberinde getirecektir.