Microsoft Konsol Savaşlarında Mağlup Olduğunu Kabullendi! Yeni Konsolları İçin Tarih Verdi!

Microsoft Konsol Savaşlarında Mağlup Olduğunu Kabullendi! Yeni Konsolları İçin Tarih Verdi!

Microsoft, Activision Blizzard'ı satın alma mücadelesinde önemli adımlar atıyor. Sunulan belgelere göre, Microsoft'un gelecekte Bethesda oyunlarını PlayStation konsollarına getirme planları olduğu ortaya çıktı. Xbox, konsol savaşlarında geride kalmış olsa da yeni nesil konsolların 2028'de çıkması bekleniyor. Microsoft, Call of Duty oyunlarının Xbox ve PlayStation'da "eşit" statüde olacağını vurguluyor.

A+A-

Microsoft, Activision Blizzard'ı satın alma teklifini düzenleyici kurumlara onaylatmak için yoğun bir mücadele veriyor. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile mahkemede karşı karşıya gelen Microsoft, bu süreçte önemli belgeleri sunmuş durumda.

Microsoft, Bethesda Oyunlarını PlayStation'a Getirmeyi Planlıyor

Sunulan belgelerde Microsoft, gelecekteki Bethesda oyunlarını PlayStation konsollarına taşıma planlarını açıklıyor. Bununla birlikte PlayStation CEO'su Jim Ryan, Activision'ın Microsoft tarafından satın alınması durumunda PS6 ile ilgili bilgileri Activision ile paylaşmayacaklarını belirtti.

microsoft.jpg

Xbox, Konsol Savaşlarında Geride Kaldı

Microsoft'un sunulan belgelerde açıkça belirttiği bir diğer nokta ise Xbox'ın konsol savaşlarını kaybettiği. Microsoft, "Sony ve Nintendo'nun ardından sürekli olarak üçüncü sırada yer aldıklarını" itiraf ediyor. Şirketin 2021 yılındaki toplam konsol satışlarında yüzde 16'lık bir pazar payı olduğunu belirtiyor. Ancak toplam konsol kurulum tabanına bakıldığında, Xbox yüzde 21'lik bir oranda yer alıyor. Bununla birlikte PC oyun satışları ve Game Pass gibi ek gelir kalemleri hesaba katıldığında, Xbox'ın geliri Nintendo'ya benzerken hala Sony'nin gerisinde kaldığını belirtmek gerekiyor.

microsofttt.jpg

Microsoft, Yeni Konsolları 2028'de Bekliyor

Bahsettiğimiz konsollarla ilgili olarak sunulan belgeler, Microsoft'un önerdiği 10 yıllık Call of Duty anlaşmasının PlayStation 6'da yeni oyunları göreceğini ortaya koyuyor. Çünkü Microsoft, yeni nesil konsolların 2028 yılında piyasaya çıkmasını bekliyor. Önceki haberlerde ise PlayStation 6'nın 2027 yılında çıkabileceği iddia edilmişti. Microsoft'un bu tarihle ilgili beklentisi Call of Duty oyun serisiyle bağlantılı. Eğer yeni nesil konsollar bu tarihte çıkarsa, Microsoft'un önerdiği 10 yıllık Call of Duty teklifi kapsamında PS6, serinin oyunlarına ev sahipliği yapabilecek. Microsoft ayrıca belgelerde Call of Duty oyunlarının Xbox ve PlayStation'da "eşit" statüde olacağını da vurguluyor.