Meteoroloji Uzmanları Uyarıyor: Kar ve Fırtına Kapıda

Meteoroloji Uzmanları Uyarıyor: Kar ve Fırtına Kapıda

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarına göre, doğu bölgeler yoğun kar yağışına, Karadeniz ise kuvvetli fırtınaya hazırlıklı olmalı. Bingöl, Diyarbakır, Mardin gibi illerde sel, çığ ve buzlanma riskine karşı tedbir alınmalı. Batı Karadeniz'de ise 105 km/saat'e varan tam fırtına bekleniyor. Hava durumu uyarılarına dikkat!

A+A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün güncel değerlendirmelerine göre, ülkemizin doğu bölgeleri yoğun kar yağışıyla karşı karşıya.

Yoğun Kar Uyarıları

Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Batman, Bitlis, Muş ve Van illeri için sarı kodlu uyarı verilmiş durumda. Hakkari ve Şırnak ise turuncu kodlu uyarı almış durumda. Meteoroloji değerlendirmesinde şu detaylar öne çıkıyor:

yagis-001.jpg

  • Bingöl, Siirt ve Şırnak çevresi ile Diyarbakır, Adıyaman ve Batman’ın kuzey, Muş ve Van’ın güney, Bitlis’in güney ve batısı, Mardin’in doğu ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) yağışlar bekleniyor.
  • Şırnak’ın doğusu ile Hakkari çevrelerinde ise yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2) yağışlar bekleniyor.
  • Cumartesi (23.12.2023) gece saatlerine kadar devam edecek yağışlar genellikle yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde olacak. 1200 m üzeri rakımlı bölgelerde yoğun kar (20 cm üzeri) yağışlarına dikkat.

Olumsuzluklara Karşı Uyarı

Meteoroloji, kuvvetli yağışların sebep olabileceği olumsuzluklara karşı uyarıda bulunuyor:

  • Sel su baskınları
  • Ulaşımda aksamalar
  • Çığ tehlikesi
  • Yüksek kesimlerde tipi ile buzlanma ve don olayları

Bu nedenle, halkın dikkatli ve tedbirli olması önem arz ediyor.

yagiss-001.jpg

Karadeniz'de Fırtına Uyarısı

Batı Karadeniz

Batı Karadeniz bölgesinde rüzgarın bugün ilk saatlerde doğusunda, öğle saatlerinden itibaren genelinde batı ve güneybatı, zamanla kuzeybatı yönlerden 7 ila 9 kuvvetinde (50-90 km/saat) kuvvetli fırtına, yer yer 10 kuvvetinde (105 km/saat) tam fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın etkisini yarın sabah saatlerinde kaybetmesi bekleniyor.

Doğu Karadeniz

Doğu Karadeniz bölgesinde ise rüzgarın bugün ilk saatlerde batısında, öğle saatlerinden itibaren genelinde batı ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına, açıklarında 9 kuvvetinde (90 km/saat) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın etkisini yarın öğle saatlerinde kaybetmesi bekleniyor.

Hava durumu uyarılarına dikkat ederek, güvenli bir şekilde kış koşullarına hazırlıklı olalım. Unutmayın, herkes için güvenlik ön planda!