MEB Son Dakika Duyurusu Geçti: 21 Ağustos'ta Başvuru Ekranları Açılıyor!

MEB Son Dakika Duyurusu Geçti: 21 Ağustos'ta Başvuru Ekranları Açılıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı, 2023 Yer Değiştirme Takvimi ile sözleşmeli öğretmen eşlerin aile birliğini koruyarak iller arası yer değiştirme sürecini başlatıyor. Başvurular 21-25 Ağustos tarihleri arasında alınacak, atamalar ise uygunluk şartlarına göre gerçekleştirilecek. Öğretmenlerin aile birliği ve çalışma süreleri dikkate alınarak adil bir yer değiştirme sağlanacak.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023 yılı yer değiştirme takvimini işletmeye başladı. İl içi, il dışı ve özür grubu atamalarının ardından, şimdi de her ikisi de sözleşmeli öğretmen olan eşlerin aile birliğine bağlı iller arası yer değiştirme süreci 21 Ağustos'ta başlıyor.

mebbb-008.jpg

Eş Durumu Yer Değiştirme Nedir?

MEB'in resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında görev yapan sözleşmeli öğretmenler ile 7433 sayılı Kanun kapsamında öğretmen kadrosuna atananlardan her ikisi de 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 3 yıllık çalışma süresini tamamlamamış ve farklı illerde görev yapan eşlerin aile birlikteliğini sağlamak amacıyla iller arası yer değiştirme işlemlerine yönelik duyuru yayımlandı.

Yer Değiştirme Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

Duyuruya göre, öğretmenler 21-25 Ağustos 2023 tarihleri arasında duyuru ekinde yer alan dilekçeyi doldurarak yer değişikliği başvurusunda bulunabilecekler. Bu başvuru tarihleri öğretmenlerin yaz tatili dönemi içinde olması nedeniyle dilekçelerini istenilen il milli eğitim müdürlüğüne verebilecekleri anlamına gelir.

mebbbbb-001.jpg

Atamalar Nasıl Gerçekleşecek?

Başvuruların alınmasının ardından, belirlenen şartlara uygun olan öğretmenlerin atamaları gerçekleştirilecek ve ilgililere kısa mesaj yoluyla bilgi verilecek. Bu süreçte öğretmenlerin aile birliğine bağlılığı ve çalışma sürelerinin uygunluğu dikkate alınarak yer değiştirme işlemleri tamamlanacaktır.