KYK Yurdu Başvuruları Başladı! Son Gün Cuma! Hemen Başvur...

KYK Yurdu Başvuruları Başladı! Son Gün Cuma! Hemen Başvur...

KYK Yurt Başvuruları Hakkında Bilgiler: Üniversite adayları barınma sorununu çözmek için KYK yurtlarını araştırıyor. Başvuru süreci ve koşulları merak ediliyor. KYK tarafından resmi açıklama bekleniyor. Yurt başvuruları, YKS tercih sonuçlarından sonra alınacak. Başvurular e-devlet portalı üzerinden yapılacak. Öğrencilerin heyecanla beklediği bilgiler kısa sürede duyurulacak.

A+A-

Üniversite tercihlerini gerçekleştirecek adaylar, üniversiteye yerleşmenin ardından olası barınma sorununu çözmek için KYK yurdu araştırmalarına başladı. KYK yurt başvuru süreci ve KYK burs ücreti, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından açıklanıyor. Ancak henüz konu hakkında KYK tarafından bilgilendirme yapılmadı.

para2-002.jpg

KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

KYK tarafından henüz yurt hakkında bir açıklama yapılmadı. Ancak geçen sene KYK yurt başvurularının 24 Ağustos'ta başladığı biliniyor. Bu yıl da YKS tercih sonuçlarının belli olmasının ardından KYK yurt başvurularının alınması bekleniyor.

Kimler Yurt Başvurusunda Bulunabilir?

KYK yurt başvurusunda bulunabilecek kişiler aşağıdaki kriterlere uymalıdır:

  1. Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencileri yurt başvurularını Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-devlet portalı üzerinden yapmalıdır. Normal öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanır ve bu öğrenciler, ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuru yapacaklardır.

    mebbbb.jpg

  2. ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler de yurt başvurusunda bulunabilirler.

  3. Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler de KYK yurt başvurusunda bulunma hakkına sahiptirler.

  4. Başvurular, Genel Müdürlük tarafından belirlenen süre içinde e-devlet portalı üzerinden yapılmalıdır.

  5. Değerlendirme sonuçları Kurumumuz internet sayfası olan http://sonuc.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır.

parapara-003.jpg

Yükseköğretim hayatına adım atan öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak için KYK yurtları önemli bir seçenek oluşturmaktadır. KYK yurt başvurularının ne zaman yapılacağı ve kimlerin başvuru yapabileceği konusunda bilgilendirme yapılması adaylar için büyük önem taşımaktadır. Başvuru sürecinin verimli ve hatasız tamamlanabilmesi için adayların gerekli tarihleri takip etmeleri ve başvuru şartlarına uygun şekilde işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.