Kuvvetli Kar Yağışlarına Hazır Olun: Meteoroloji'den Sarı Kodlu Uyarı!

Kuvvetli Kar Yağışlarına Hazır Olun: Meteoroloji'den Sarı Kodlu Uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün sarı kodlu uyarısıyla, Bolu, Kastamonu, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce illerinde kuvvetli kar yağışları bekleniyor. Hafta sonuna kadar devam edecek olan yağışlar nedeniyle ulaşımda aksamalar olabilir. Vatandaşlarımız, buzlanma ve dona karşı dikkatli olmalı, güvenli tedbirler almalıdır.

A+A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, akşam saatleri itibarıyla 7 ilde sarı kodlu uyarı verdi. Bolu çevreleri, Zonguldak, Bartın, Karabük, Düzce ve Kastamonu'nun kuzeyinin yüksek kesimleri ile Sakarya'nın güney ve doğusunun yükseklerinde kuvvetli kar yağışı bekleniyor.

Hafta Sonu Kar Yağışları Devam Edecek

Yapılan günlük tahminlere göre, yarın başlayacak kar yağışı hafta sonu boyunca aralıklarla devam edecek.

yagmur-001.jpg

Yağışlı Geçecek İller

Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güneybatısı, Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Yozgat ve Niğde çevreleri ve Antalya'nın doğu ilçeleri, Samsun, Amasya ve Çorum çevrelerinde yağışlı hava öngörülüyor. Bu bölgelerde kuvvetli yağışlarla ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi olumsuzluklar yaşanabilir.

Buzlanma ve Don Olaylarına Karşı Dikkat

Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde pus ve yer yer sis ile birlikte buzlanma ve don olaylarının görüleceği tahmin ediliyor.

Hava Sıcaklıkları

Hava sıcaklıkları, Marmara ile doğu kesimlerde mevsim normallerine yaklaşırken, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik beklenmiyor.

yagmurr-002.jpg

Rüzgar Durumu

Rüzgarın genellikle güney yönlerden hafif, yer yer orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Ulaşımda Aksamalar İçin Kuvvetli Kar Yağışına Dikkat

Akşam saatlerinden itibaren Bolu çevreleri, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce illerinin yüksek kesimlerinde, Kastamonu'nun kuzey yükseklerinde, Sakarya'nın güney ve doğu yükseklerinde kuvvetli kar yağışları bekleniyor. Cuma günü etkisini arttırması beklenen kar yağışları, hafta sonu boyunca aralıklarla devam edeceği için ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Sarı Kodla Uyarı Yapılan İller

Bolu, Kastamonu, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce illerindeki vatandaşlarımız, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün sarı kodlu uyarısına dikkat ederek gerekli tedbirleri almalıdır.