İslam Memiş Bu Kez Net Konuştu! Altın Fiyatları 2 Katı Oluyor

İslam Memiş Bu Kez Net Konuştu! Altın Fiyatları 2 Katı Oluyor

Altın fiyatlarındaki son düşüş trendi, uzmanların dikkatini çekiyor. İslam Memiş'e göre, Çin ekonomisindeki olası kriz altın fiyatlarını yükseltebilir. Fed'in faiz kararı ve dolar endeksi de yakından izlenmeli. Yatırımcılar dalgalanmalara karşı hazırlıklı olmalı.

A+A-

Son iki haftadır devam eden altın fiyatlarındaki düşüş trendinin ne zaman sona ereceği konusu, yatırımcılar ve uzmanlar arasında merakla bekleniyor. Altın piyasasının önemli isimlerinden İslam Memiş, gelecek haftalarda altın piyasasında nelerin beklendiği konusunda kritik değerlendirmelerde bulundu.

ceyrek.jpg

İslam Memiş, ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından faiz artırımı ihtimalinin yüzde 50 seviyesine yükseldiğine dikkat çekerek, emtia piyasalarındaki dalgalanmaların etkisi hakkında şunları söyledi: "Gelecek hafta itibariyle altında yükselişlerin başlamasını bekliyorum."

"Özellikle ons tarafında büyük bir düşüş yaşandı ve uluslararası piyasalarda altın baskı altında kaldı. Son 2 haftadır 1900 doların altında ataklar görüldü. 1890 dolarlık direnç seviyesinin altına inilmesini beklemediğimi söyleyebilirim. Aksine, gelecek haftadan itibaren ons tarafında 1930 ve 1960 dolar arasında beklenmedik hızlı yükselişler yaşanabileceğini öngörüyorum. Bu seviyelerin beklenenden önce test edileceğine inanıyorum. 2023 için dip fiyatından alım fırsatının bu hafta sona erebileceğini ve önümüzdeki aylarda büyük getiri sağlayabileceğini düşünüyorum."

altin-ab-006.jpg

Memiş, Çin'den gelebilecek ekonomik verilerin altın piyasasına etkisine de dikkat çekti. "Çin'de yaşanabilecek bir kriz, altın fiyatlarını yükseltebilir. Çin'deki emlak ve inşaat sektöründeki sıkıntılar, ekonomik krizin belirtileri olabilir. Çin hükümetinin alacağı tutum bu noktada önemli. Eğer Çin krizi büyümeden önlerse, dünya genelinde yeniden bir kriz beklentisi oluşabilir ve yatırımcılar güvenli liman olarak gördükleri altına yönelebilir. Bu da altın fiyatlarını artırabilir."

"Dolar endeksi dalgalansa da beklenen düşüşü henüz yaşamadı. Dolar tutan yatırımcılar için en mantıklı yol, parite üzerinden altın alımı yapmak olabilir. Altın fiyatları ons bazında 1890-1960 bandını takip ederken, gram altın/TL fiyatlarında farklı bir durum yaşanıyor. Kota uygulaması ve sınırlamalar nedeniyle gram altın/TL fiyatlarındaki makas aralığı arttı. Fiziki altın fiyatları, gösterge kura kıyasla daha yüksek seyrediyor. Bu durum bankaların fiyat politikalarını da etkiliyor. Geçmişte yaşanan üçlü kur döneminin tekrar gündeme geldiğini söyleyebiliriz."

altin-a-006.jpg

Yatırımcılar için önümüzdeki haftalar oldukça kritik olabilir. Altın fiyatları, Fed'in faiz artırım kararı, Çin'den gelebilecek veriler ve dolar endeksinin durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Yatırımcılar, bu gelişmeleri yakından takip etmeli ve uzman görüşlerini göz önünde bulundurarak kararlarını vermelidir.