İslam Memiş Altın Fiyatları İçin Olumlu Konuştu! Pazartesi 2500 TL'yi Aşacak

İslam Memiş Altın Fiyatları İçin Olumlu Konuştu! Pazartesi 2500 TL'yi Aşacak

Altın fiyatlarında Fed açıklamalarının etkisi ve ABD ekonomisine dair güçlü verilerin yarattığı dalgalanmalar yakından izleniyor. Özellikle Powell'ın konuşması altın piyasasını yönlendirebilir. Yatırımcılar stratejilerini bu belirsiz ortamda dikkatlice belirlemeli.

A+A-

Altın fiyatlarını etkileyen son veriler ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikası açıklamaları, son haftalarda piyasalara yön vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ons altın, son beş ayın en düşük seviyesini test etti ve gram altın 1650 TL'nin altına indi. Ancak yeni haftada altın fiyatları yukarı yönlü hareket etti. Peki, altın fiyatlarındaki baskının nedeni nedir?

altin-009.jpg

Powell'ın Açıklamaları Merakla Bekleniyor

ABD ekonomisine ilişkin güçlü veriler, Fed'in faizleri yüksek seviyelerde tutma olasılığını artırdı. Ayrıca, yarın başlayacak olan Jackson Hole Sempozyumu'nda Fed Başkanı Jerome Powell ve diğer üyelerin para politikasına ilişkin açıklamaları yakından takip edilecek. Özellikle Cuma günü Powell'ın yapacağı konuşma büyük önem taşıyor.

Ons ve Gram Altın Fiyatları Yükselişte

Ons altın, son günlerde 1904 dolar seviyesini gördükten sonra 1897 dolardan kapanış yapmıştı. Bugün ise ons altın fiyatları yukarı yönlü seyrini sürdürüyor. Güne 1897 dolar seviyesinden başlayan ons altın, şu an itibarıyla 1903 dolar seviyesinden işlem görüyor. Gün içinde en düşük 1897 dolar, en yüksek ise 1904 dolar seviyeleri gözlendi.

altin-a-011.jpg

Dün 1665 liraya kadar çıkan gram altın fiyatları, bugüne 1657 TL seviyesinden başladı. Şu anda ise gram altın 1664 TL seviyesinden işlem görüyor. Gün içinde en düşük 1665 lira, en yüksek ise 1669 lira seviyeleri test edildi.

Altın fiyatlarındaki dalgalanmaların temel nedenleri arasında ABD ekonomisine ilişkin verilerin etkisi ve Fed'in para politikası açıklamaları bulunuyor. Yatırımcılar, Powell'ın konuşmasından çıkacak ipuçlarına odaklanarak altın fiyatlarındaki olası hareketleri takip ediyor.