Hava Durumu Uyarısı: İstanbul ve Türkiye Genelinde Hafta Sonu İçin Kar ve Sağanak Bekleniyor

Hava Durumu Uyarısı: İstanbul ve Türkiye Genelinde Hafta Sonu İçin Kar ve Sağanak Bekleniyor

Meteoroloji uyarılarıyla dolu bu yazıda, İstanbul ve Türkiye genelindeki hava durumu değişikliklerini öğrenin. Kar, yağış ve sıcaklık tahminleriyle hafta sonu için hazırlıklı olun. Detaylı analiz ve güncel bilgilerle güvenilir hava durumu öngörülerini keşfedin.

A+A-

Meteoroloji tarafından peş peşe yapılan uyarılara göre, Cuma günü İstanbul dahil birçok kent için önemli bir gün olabilir. Yetkililer, cumartesi ve pazar günleri için kar, sağanak ve fırtına uyarısında bulunuyor. Sıcaklıkların 9 derece birden düşeceği öngörülürken, birçok kent kar yağışıyla karşılaşabilir. İşte İstanbul dahil Türkiye genelindeki hava durumu detayları...

Parçalı ve Çok Bulutlu Hava Bekleniyor

Son değerlendirmelere göre, ülke genelinde hava parçalı ve çok bulutlu olacak. Özellikle Güney Ege, Akdeniz, İç Anadolu (Eskişehir hariç), Batı Karadeniz'in doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz (Rize ve Artvin hariç), Doğu Anadolu (Van hariç), Güneydoğu Anadolu ile Afyonkarahisar ve Uşak çevrelerinde yağış bekleniyor.

yagis-001.jpg

Detaylı Tahminlere Göre Hava Durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre, akşam saatlerine kadar Antalya çevreleri, Muğla kıyıları ve Mersin'in batısında kuvvetli yağışlar bekleniyor. Genellikle yağmur ve sağanak şeklinde görülecek olan yağışlar, Batı Akdeniz'in Toroslar mevkiinde ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar olarak kendini gösterebilir. Sabah ve gece saatlerinde Marmara, İç Ege, İç Anadolu ve Doğu Anadolu'nun bazı bölgelerinde puslu ve yer yer sisli hava bekleniyor.

Sıcaklıklar ve Rüzgar Durumu

Yurdun güney kesimlerinde sıcaklıkların 2-4 derece üzerinde, diğer bölgelerde ise mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Rüzgar genellikle güney ve doğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek.

yagis.jpg

Cuma Günü Özel İnceleme

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen'e göre, bugün Pazartesi Muğla'nın kıyı ilçeleri (Marmaris, Ula, Datça, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Fethiye), Antalya, Mersin arası yerel olarak kuvvetli sağanak yağışlı olacak. Gece ise Doğu Anadolu kar yağışlı geçecek. Marmara'ya yağmur ise Cuma günü geliyor. Perşembe günü lodos etkisiyle sıcaklıklar 5-6 derece artacak. Pazar günü ise hava değişecek, sıcaklıklar azalacak ve kar yağışı alanını genişletecek. İstanbul ve İzmir'de yağış beklenmezken, Ankara'da akşam saatlerinde yağmurlu bir hava olacak.

İstanbul'a Kar Geliyor mu?

Kar yağışının genellikle yumuşak havalarda meydana geldiği düşünülmektedir. Anadolu'da ise yoğun kar yağışı bekleniyor. Peki, İstanbul'a kar ne zaman gelecek? Bu ay için kar beklenmese de, yeni yılda kar yağışı görülebilir. Meteoroloji, "Antalya, Mersin, Muğla" için sarı kodlu uyarıda bulunarak dikkat çekiyor.

yagiss.jpg

Beklenen Hava Durumu ve Sıcaklıklar

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları şu şekilde:

  • Ankara: Parçalı ve yer yer çok bulutlu, akşam saatlerinde aralıklı yağmurlu 11 derece.
  • İstanbul: Parçalı ve yer yer çok bulutlu, 12 derece.
  • İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, 16 derece.
  • Adana: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 19 derece.
  • Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 15 derece (Yağışların yer yer kuvvetli olması bekleniyor.)
  • Samsun: Çok bulutlu, gece saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı 17 derece.
  • Trabzon: Çok bulutlu, öğle saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı 16 derece.
  • Erzurum: Çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı karla karışık yağmur ve kar 5 derece.
  • Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 13 derece (Yağışların yer yer kuvvetli olması bekleniyor.)