Hava Durumu: Türkiye Genelinde Güncel Tahminler ve Uyarılar

Hava Durumu: Türkiye Genelinde Güncel Tahminler ve Uyarılar

Türkiye genelindeki güncel hava durumunu öğrenin! Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre, parçalı ve çok bulutlu havanın hakim olduğu bölgelerde yağışlar bekleniyor. Kuvvetli yağış uyarılarına karşı tedbirli olun. Detaylı bilgi için okumaya devam edin!

A+A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelindeki hava durumu parçalı ve çok bulutlu olacak. Özellikle Marmara'nın doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeyi, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kayseri çevrelerinde yağış bekleniyor. İşte detaylar:

Parçalı ve Çok Bulutlu Hava

Marmara'nın doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeyi, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kayseri çevrelerinde parçalı ve çok bulutlu bir hava öngörülüyor.

yagis-001.jpg

Yağışlı Bölgeler

Genel olarak yağışların, özellikle Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Sivas'ın yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor. Hatay'ın batı ilçeleri, Osmaniye çevreleri, Maraş'ın Andırın ve Türkoğlu ilçeleri ile zamanla Diyarbakır'ın doğusu, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak çevrelerinde ise yerel olarak kuvvetli yağışlar görülebilir.

Hava Sıcaklığı ve Rüzgar Durumu

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgar genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek.

Uyarılar

Kuvvetli Yağış Uyarısı

Hatay'ın batı ilçeleri, Osmaniye çevreleri, Maraş'ın Andırın ve Türkoğlu ilçeleri ile zamanla Diyarbakır'ın doğusu, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak çevrelerinde yerel olarak kuvvetli yağışlar beklendiğinden dolayı sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

yagiss.jpg

Çığ Tehlikesi

Doğu Anadolu'nun doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riskine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Bölgelere Göre Hava Durumu

Marmara Bölgesi

Marmara bölgesinde hava durumu çok bulutlu olacak. Bölgenin doğusunda ise sağanak yağışlar görülebilir. Sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

Çanakkale

Çanakkale'de hava durumu çok bulutlu olacak.

Edirne

Edirne'de hava durumu çok bulutlu.

İstanbul

İstanbul'da hava durumu çok bulutlu, akşam saatlerinde aralıklı sağanak yağışlı olacak.

Kocaeli

Kocaeli'nde hava durumu çok bulutlu, akşam saatlerinde aralıklı sağanak yağışlı olacak.

Bu güncel hava durumu tahminleri ve uyarılar, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün en son değerlendirmelerine dayanmaktadır. Halkımızın olumsuz hava koşullarına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları önemlidir.