Hava Durumu: Türkiye Genelinde Detaylı Tahminler ve Uyarılar

Hava Durumu: Türkiye Genelinde Detaylı Tahminler ve Uyarılar

Türkiye genelindeki hava durumu: Bolu, Kastamonu, Karabük çevresi, Zonguldak, Bartın, Düzce illeri, Sakarya'nın güneyi, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu, Hatay, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Adana'nın kıyıları, Van'ın güneyi, Erzincan, Tunceli ve Malatya'nın doğusu kuvvetli yağış ve buzlanma riski taşıyor. Uyarılar önemlidir.

A+A-

Hava durumu raporlarına göre, kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde ise karla karışık yağmur ve kar beklenmektedir. Bu durum özellikle Bolu, Kastamonu, Karabük çevreleri, Zonguldak, Bartın, Düzce illerinin yüksek kesimlerini, Sakarya'nın güney ve doğusunun yüksek bölgelerini, Güneydoğu Anadolu bölgesini, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunu, Hatay'ı, Elazığ'ı, Bingöl'ü, Muş'u, Bitlis'i, Şırnak'ı ve Hakkari çevrelerini etkileyecek.

Pus ve Sis: İç ve Doğu Bölgelerde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Sabah ve gece saatlerinde, iç ve doğu bölgelerde pus ve yer yer sis ile birlikte buzlanma ve don olayları görüleceği tahmin ediliyor. Bu nedenle sürücülerin ve yayaların dikkatli olmaları önemlidir.

Hava Sıcaklığı: Güney ve Batı Kesimlerde Hafif Bir Azalma

Güney ve batı kesimlerde hava sıcaklığının 2 ila 4 derece azalması beklenirken, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin edilmektedir.

Rüzgar: Kuzey ve Kuzeybatı Hakim, Doğu Kesimlerde Farklılık Gösteriyor

Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeybatı, doğu kesimlerde ise güney ve güneydoğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir.

Uyarılar: Kuvvetli Yağışlara Karşı Tedbirli Olun

Kuvvetli Yağış Uyarısı: Yağışların, belirtilen bölgelerde kuvvetli olması beklenmektedir. Bu bölgeler arasında Bolu, Kastamonu, Karabük çevreleri, Zonguldak, Bartın, Düzce illerinin yüksek kesimleri, Sakarya'nın güney ve doğusunun yüksekleri, Güneydoğu Anadolu bölge geneli, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu, Hatay, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevreleri, Adana'nın kıyıları, Van'ın güney kesimleri, Erzincan'ın, Tunceli'nin ve Malatya'nın doğu ilçeleri bulunmaktadır. Bu durumda yaşanabilecek olumsuz etkilere karşı (ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Bölgelere Göre Hava Durumu: Marmara Bölgesi

Marmara Bölgesi: Parçalı ve çok bulutlu, doğu kesimi ile Kırklareli'nin kıyı kesimlerinde yağışlı bir hava beklenmektedir. Sakarya'nın güney ve doğu kesimlerinde kuvvetli yağış olacak, genellikle yağmur, güneydoğusunda ise karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde yağışlar görülecektir.

  • Edirne: Parçalı ve çok bulutlu, hava sıcaklığı 11°C.
  • İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, Anadolu yakası ile zamanla il geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, hava sıcaklığı 7°C.
  • Kocaeli: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, hava sıcaklığı 9°C.
  • Tekirdağ: Parçalı ve çok bulutlu, hava sıcaklığı 10°C.

Bu hava durumu raporu, Türkiye genelindeki hava durumu tahminlerini ve uyarıları içermektedir. Yaşanabilecek olumsuz durumlar karşısında dikkatli olunması önemlidir.