Hava Durumu Tahminleri ve Uyarılar: Türkiye Genelinde Detaylı Analiz

Hava Durumu Tahminleri ve Uyarılar: Türkiye Genelinde Detaylı Analiz

Hava durumu haritalarıyla desteklenen bu 5 günlük tahminler, bölgesel olarak dikkatli olunması gereken durumları vurgulamaktadır. Sel, su baskını, ulaşımda aksamalar ve diğer olumsuzluklara karşı tedbirli olunmalıdır.

A+A-

Türkiye genelindeki hava durumu analizi, parçalı ve bulutlu bir atmosferin hakim olduğunu gösteriyor. Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz'in doğusu, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Afyonkarahisar ve Isparta çevrelerinde yağışlı bir periyot bekleniyor. İşte detaylı hava durumu öngörüsü:

Marmara'nın Doğusu ve İç Anadolu

Bu bölgelerde genellikle yağmur ve sağanak yağışlar görülecek. İç Anadolu'nun bazı kesimlerinde ise sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus olaylarına hazırlıklı olunmalı.

yagis-001.jpg

Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu

Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde yağışlar görülecek. Giresun, Rize ve Artvin çevrelerinde ise kuvvetli yağmur ve sağanak bekleniyor. Dağlık kesimlerde yoğun kar yağışına dikkat!

Güneydoğu Anadolu ve Diğer Bölgeler

Şırnak'ın doğusu, Van'ın güneyi ve doğusu, Bitlis ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli yüksek ve dağlık kesimlerde yer yer yoğun kar yağışı bekleniyor. İç kesimlerde ise sabah ve gece saatlerinde sis ve pus olayları olabilir.

Hava Sıcaklığı ve Rüzgar Durumu

Hava sıcaklığı genel olarak mevsim normallerinin üzerinde seyrederken, rüzgar genellikle güney, kuzey ve iç kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif esiyor. Ancak, İç Anadolu'nun doğusu ve Batı Karadeniz'in doğusunda yer yer kuvvetli rüzgarlar (40 ila 60 km/saat) beklenebilir.

yagis.jpg

Kuvvetli Yağış ve Rüzgar Uyarıları

Yağış Uyarıları

Doğu kesimlerde kuvvetli yağışlar bekleniyor. Giresun, Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Rize'nin ve Artvin'in yüksek kesimlerinde kuvvetli kar yağışı, Batman, Siirt ve Şırnak'ta kuvvetli yağış, Van ve Bitlis çevrelerinde kuvvetli kar yağışı, Hakkari çevreleri, Van'ın ve Bitlis'in yüksekleri ile Siirt'in ve Şırnak'ın doğusunda yoğun kar yağışı (20 cm ve üzeri) olabilir.

Rüzgar Uyarıları

İç Anadolu'nun doğusu ve Batı Karadeniz'in doğusunda kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli rüzgarlar (40 ila 60 km/saat) beklendiğinden dikkatli olunmalı.