Hava Durumu: MGM Değerlendirmesi ve Uyarılar

Hava Durumu: MGM Değerlendirmesi ve Uyarılar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) raporuna göre, Türkiye'nin doğu kesimleri çok bulutlu, Giresun ve Trabzon kıyıları, Batman çevresi, Siirt ve Şırnak'ın batısı yağışlı. Şırnak, Siirt, Van, Hakkari ve Bitlis çevrelerinde yoğun kar yağışları bekleniyor. Buzlanma ve don olayları ile birlikte kuzey, iç ve doğu kesimlerde pus ve sis görülebilir.

A+A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye'nin doğu kesimleri çok bulutlu, Giresun ve Trabzon'un kıyıları ile Batman çevresi, Siirt ve Şırnak'ın batısı yağmurlu bir havaya sahip olacak. Doğu Anadolu'nun güneydoğusu, Erzurum, Kars, Ağrı ve Iğdır çevresinde ise karla karışık yağmur ve kar yağışları görülecek. İşte detaylar:

Doğu Kesimlerde Bulutlu Hava

Yurdun doğu kesimleri, MGM'nin raporuna göre, çok bulutlu bir havaya sahip olacak. Bu durum özellikle Doğu Anadolu'nun güneydoğusu, Erzurum, Kars, Ağrı ve Iğdır çevresinde kendini gösterecek.

yagis-001.jpg

Yağışlı Bölgeler ve Yoğun Kar Beklentisi

Yağışın etkili olacağı bölgeler arasında Giresun ve Trabzon'un kıyı kesimleri ile Batman çevreleri, Siirt ve Şırnak'ın batısı bulunuyor. Bu bölgelerde yer yer yoğun kar yağışları bekleniyor.

Karla Karışık Yağmur Doğu Anadolu'yu Kaplıyor

Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda, Erzurum, Kars, Ağrı ve Iğdır çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlarına hazır olun. Diğer bölgelerde ise parçalı ve az bulutlu bir hava bekleniyor.

Uyarılar ve Özel Durumlar

MGM'nin yayınladığı rapora göre, Şırnak ve Siirt'in doğusu, Van'ın güneyi, Hakkari ve Bitlis çevrelerinde yoğun kar yağışlarına dikkat! Sabah ve gece saatlerinde kuzey, iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis etkisiyle birlikte buzlanma ve don olayları görülebilir.

yagiss-001.jpg

Hava Sıcaklıkları: Mevsim Normalleri ve Güneydoğu Sıcaklıkları

İç, Batı ve Kuzeyde Mevsim Normalleri

Hava sıcaklıkları iç, batı ve kuzey kesimlerde mevsim normalleri civarında seyredecek. Ancak güneydoğu kesimlerde, özellikle Şırnak, Siirt ve Hakkari çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar bekleniyor.

Rüzgar Durumu: Kuzeyden Hafif Esintiler, Marmara ve Ege'de Kuvvetli Rüzgarlar

Genellikle Kuzeyden Hafif Rüzgarlar

Rüzgar genellikle kuzeyli yönlerden hafif esecek, yer yer orta kuvvette olacak. Ancak Marmara'nın güneyi ve Kıyı Ege'de zaman zaman kuvvetli rüzgarlar (40-60 km/saat) bekleniyor.

Uyarılar: Kar ve Rüzgar

Yoğun Kar Yağışı Uyarısı

Özellikle Şırnak ve Siirt'in doğusu, Van'ın güneyi, Hakkari ve Bitlis çevrelerinde yoğun kar yağışlarına dikkat! Ulaşımda aksamalar, buzlanma, don, çığ ve tipi gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunmalı.

yagis.jpg

Kuvvetli Rüzgar Uyarısı

Marmara'nın güneyi ve Kıyı Ege'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden zaman zaman kuvvetli rüzgarlar (40-60 km/saat) bekleniyor. Bu duruma karşı dikkatli olunmalı ve gerekli tedbirler alınmalı.

Bölgelerde Hava Durumu

Marmara Bölgesi

Parçalı ve yer yer çok bulutlu bir hava bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde puslu, yer yer sisli geçişler yaşanabilir.

  • Edirne: Parçalı, yer yer çok bulutlu
  • İstanbul: Parçalı, yer yer çok bulutlu
  • Kocaeli: Parçalı, yer yer çok bulutlu
  • Tekirdağ: Parçalı, yer yer çok bulutlu