Yerel Haber

Yıldırım Demirören Uzungöl HES projesine talip oldu

Türkiye’de enerji yatırımları kapsamında 2012 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından Uzungöl’e HES projesi için lisans verildi. HES projesi lisansını Trabzonspor aldı. Trabzonspor bu proje ile birlikte 50 yılda kulübün kasasına 500 milyon dolar aktarılmasını hedefliyordu. Ancak Trabzonspor projeye geçen 10 yıl boyunca bir türlü başlayamadı ve proje lisansı tehlikeye girdi.

Yıldırım Demirören Uzungöl HES projesine talip oldu

Bugün ise atıl kalan proje için Demirören Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören projeye talip olduğunu açıkladı. Yıldırım Demirören proje için Trabzonspor Başkanı Ali Ağaoğlu ile görüşmelere başladığı belirtildi. Konu ile ilgili olarak Trabzonspor yönetiminden bir açıklama yapılmazken geçtiğimiz Genel Kurul toplantısında konu genel kurul gündemine alınmış Trabzonspor yönetimi HES projesini kurtarmak için hisse devri veya ortaklık için genel kuruldan yetki istemişti.

Başkan Ali Ağaoğlu genel kurula verdiği önergede HES projesi uzun dönemlerden beri atıl durumda ve iptal edilme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirterek, ‘’Artan inşaat maliyetleri göz önünde alındığında ki bu maliyet bugün itibariyle 800 Milyon TL seviyesindedir. Kulübümüzün bu projeyi tek başına yapma şansı bulunmamaktadır.

Uzungöl regülatör ve HES projesi peşin olarak belirli bir lisans bedeli alınması ve proje devam ettiği sürece ve kardan belirli bir oranda kar alınması karşılığında işi üstlenecek ve yapabilecek bir firma ile hisse devri yapılarak ortaklık yapılarak hayata geçirilmesi planlanmaktadır.

Yine bağlı bulunan şirketlerimizden Trabzonspor Ticari Ürünler Ticari AŞ uhdesinde bulunan Çukurçayır’daki arsalar üzerinde akaryakıt istasyonu veya başka bir proje gerçekleştirmek ve kulübün ekonomik menfaatleri doğrultusunda satış kiralama gibi birtakım işlemler planlanmaktadır.’’ ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat