Yerel Haber

Vakfıkebirli muhtarlar AFAD Gönüllüsü oldu

İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen ‘’Muhtarlar Destek AFAD Gönüllüsü Oluyor’’ projesine başvuran Vakfıkebirli muhtarlar Trabzon Valiliği İl Afat ve Acil Durum Müdürlüğü personeli tarafından Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonunda verilen Destek AFAD Gönüllüsü eğitimi sonrası AFAD Gönüllüsü oldular.

AFAD Gönüllülük projesi ile muhtarlar birlikte Trabzon da meydana gelecek muhtemel afetlerde AFAD ekipleri ile koordineli çalışmak, verilen hizmetin kalitesini artırmak ve afetlerin zararının en aza indirilmesi hedefleniyor.

Türkiye’ye örnek olacak

Verilen eğitimlerin ardından AFAD Gönüllüsü olarak görevlendirilen Vakfıkebirli Muhtarlar adına açıklamada bulunan Vakfıkebir Muhtarlar Derneği Başkanı İzzet Çilingir, bu projenin Türkiye’ye örnek olacağını belirterek, ‘’Muhtarlarımız Destek AFAD Gönüllüsü Oluyor Projesi 81 ilde de yaygınlaşarak devam ediyor. Afetlerde müdahale ve iyileştirme konusunda toplum olarak iyi durumdayız. Yakın zamandaki afetlerde de görüldüğü gibi afetzedelerin yaralarını kısa zamanda sardık. Afet riskini azaltma konusunda daha gidecek çok yolumuz var. Risk azaltma, afetler olmadan risk azaltma konusunda hazırlık çalışmalarını yapmak. Bu konuda da 2025 yılında bitirilmesi gereken her ilin risk azaltma planları Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatı ile 2021 yılında tamamlandı’’ diye konuştu.

Açıklamasının devamında ise Çilingir ‘’Risk azaltmanın önemi erken uyarı ve yapacağımız davranışları zamanında bilerek can ve mal kaybını en aza indirmek. Bu konuda bugün yapılacak 1 birim maliyetin, afet sonrasında yapılacak 10-13 birim maliyeti ortadan kaldıracağını söyleyebiliriz. Gönüllü olan muhtarlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat