Yerel Haber

Trabzon’da 18 ilçenin Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alanları belli oldu

Büyükşehir Belediye kanununda yapılan düzenleme ile 2022 yılı sonuna kadar belirlenmesi gereken Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alanları Trabzon Büyükşehir Meclisinde yapılan görüşmenin ardından belli oldu. Yeni düzenleme ise 1 Ocak 20233 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alanlar belirlendi

İmar ve Bayındırlık Komisyonunun yaptığı çalışmanın ardından Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisine gelen düzenleme belediye meclisi tarafından kabul edildi. Kararla birlikte Trabzon’da 18 ilçenin Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alanları belirlenmiş oldu. Konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Trabzon Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hüsnü Akkan, 2014 yılında Büyükşehir olmadan önce köy statüsünde bulunan mahallelerin çok büyük çoğunluğu ‘Kırsal Mahalle’ ilan edilirken, belde belediyesiyken mahalleye dönüşen yerlerin de İmarlı olan kısımları ‘Kentsel Alan’ imarsız kısımları da ‘Kırsal Yerleşik Alan’ olarak belirlendiğini belirtti.

Denize kıyısı olan yerleri Kentsel Alan olarak ilan edilmesi uygun gördük

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanı Murat Zorluoğlu ise denize kıyısı olan yerleri Kentsel Alan olarak ilan edilmesi uygun gördüklerini belirterek, ‘’Beşikdüzü’nde Normalde Denizli Mahallesi, köyden mahalleye dönüşen yer olmasına rağmen zaman içinde ekonomik durumu ve denize kıyısı olması nedeniyle Kentsel Alan olarak ilan edilmesi uygun görüldü. Bizde ilçe belediyesi ile aynı kanaatteyiz. Bütün ilçelerde genel yaklaşımımız bu olmuştur.

Dolayısıyla 2014’de Trabzon Büyükşehir olduğunda köyden mahalleye dönüşen yerler kahir ekseriyetle aynı statüsü devam ediyor. İmar Harçları, muafiyetleri ve su parasının 4’de 1 alınması aynen devam edecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat