Yerel Haber

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta’dan korkutan açıklama: Vakalarımız çok fazla

Kış ayının gelmesi ile birlikte grip salgını da artmaya başladı. Covid-19 ile benzer semptomlara sahip olan grip vatandaşları şüpheye sevk ediyor ve hastanelerde yoğunluk olmaya başlıyor. Trabzon genelinde de grip vakaları son dönemde artmaya başladı. Havaların soğuması ile birlikte vakaların daha da artmasından endişeleniyor.

Vakalarımız çok fazla

İl genelinde artan vaka sayıları nedeniyle Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Vaka saylılarının çok olduğu ancak vaka sayılarının servise veya yoğun bakıma yansımadığını belirten Hakan Usta, ‘’Covid-19 kontrollü bir şekilde olmakla birlikte üzücü tablolara yol açmadan seyir halinde devam ediyor. Vaka sayılarımız hastaneye yansıyan servislerde yoğun bakımlarda olmamakla birlikte zaman zaman soğuk algınlığıyla da karışarak karşımıza gelmiş olabiliyor. Tetkik yapma dürtüsü çok fazla olmadığı için ‘Ciddi, şu rakamdadır’ diyebilme şansımız olmuyor. Yapılan tetkiklerin yüzde 10 civarında pozitif çıktığını da gözlemliyoruz” diye konuştu.

Açıklamasının devamında maskenin unutulmasının ve kullanılmamasının da grip vakalarının artmasında etkili olduğuna dikkat çeken Usta, ‘’ Öncelikle biz maskeyi unuttuğumuzu belirtmem gerekiyor. Maske bizim için çok önemli. Bu süreçlerde herkesin daha hassasiyetle maskeye sarılması gerekiyor. Maskeleri takarak topluma karışmamız gerekiyor. Mümkün olduğunca özellikle de gribal belirtileri olan kişilerin de topluma karışmaması karışıyorsa da mecbursa maskeyle birlikte hareket etmeleri toplum sağlığını koruma adına çok çok önemli. Çocuklar içinde aynı şey geçerli onlarında maske takmasını engelleyen bir durum yok. Okul çağı çocuklar maske takıyordu onlar aslında büyüklerden çok daha uyumlu idiler. Yine o uyumu yakalayabiliriz. Dolayısıyla maskeyle hem onları koruyabiliriz hem onların ailelere okullardan veya diğer çocuklardan mikrobu taşımasını engellemiş olabiliriz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat