Yerel Haber

Trabzon Düzköy’de yaşayan Zehra Kaçağan 20 yıldır “Çal yeleği” dikiyor

Sanayi devrimi ile birlikte el işçiliğinin yerini makinelerin almasına rağmen el işçiliği halen ayakta kalmaya devam ediyor. Bu geleneğin en önemli temsilcilerinden biriside Trabzon’un Düzköy ilçesinde yaşayan Zehra Kaçağan. Mahallede yelekçi “Kara ablası” olarak tanınan Zehra Kaçağan arkadaşından görerek heves ettiği Çal Yeleğini babasından kalan diliş makinesi ile 20 yıldır hem dikiyor hem de satıyor.

50 yalında ve 2 çocuk annesi olan Zehra Kaçağan; tarla, bağ, bahçe ve hayvanlarının yanı sıra dikişe de zaman ayırarak bir süre sonra bu işi meslek haline getirdi. Kaçağan’ın diktiği yöresel Çal Yelekleri yörenin dışında yurt dışından da rağbet görüyor.

Zehra Kaçağan Hevesimi mesleğe dönüştürdüm

Hevesimi mesleğe dönüştürdüm

İlk olarak arkadaşından görüp bir hevesle bu işe başladığını belirten Kaçağan, “Arkadaşıma küçük bir yelek diktirdim. Eve geldim, merak ettim. Dedim ki ‘Acaba yapabilir miyim?’ Küçük küçük parçalar aldım ve ona bakarak yapmaya çalıştım. Bir tane, iki tane derken işi ilerlettim. Hevesimi mesleğe dönüştürdüm.” dedi.

Daha sonra ise babasının hediye ettiği dikiş makinesi ile kendini geliştirmeye başladığını ifade eden Zehra Kaçağan, “Makinem çok eski. Rahmetli babamın hediyesi. Ondan kuvvet aldım ve yaptım. ‘Sen yaparsın kızım’ dedi ve cesaret verdi. Dikişi de zaten babamdan öğrendim. Öyle de bu işe devam ettim.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat