Yerel Haber

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Atatürk Köşkünü restorasyona aldı

Trabzon’un sembollerinden bir tanesi olan ve aynı zamanda Mustafa Kemal ATATÜRK’ün konaklayıp vasiyetini kaleme aldığı Atatürk Köşkü Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilecek. Restorasyon nedeni ile ziyarete kapatılan köşk Cumhuriyetin 100. Yılı olan 29 Ekim 2023’te tekrar ziyaretçilere açılması planlanıyor.

1890 yılında yazlık olarak yaptırıldı

Köşk ilk olarak 15-17 Eylül 1924 tarihlerinde Kostantin Kabayanidis tarafından 1890 yılında yazlık olarak inşa ettirildi. Ardında ise Mustafa Kemal Atatürk, Trabzon ziyaretinde köşkü çok beğendi. 1930 yılında ise köşkün tapusu Trabzon Özel İdaresince tescil edilerek İl Daimi Encümeninin 18.5.1931 tarih ve 361 sayılı kararıyla Mustafa Kemal Atatürk’e teslim edildi. 10-12 Haziran 1937 tarihlerinde Trabzon’u tekrar ziyaret ettiğinde bu köşkte 2 gün konaklayan Atatürk, vasiyetini burada kaleme aldı.

Murat Zorluoğlu Atatürk Köşkünde yapılan restorasyonu yerinde inceledi
Murat Zorluoğlu Atatürk Köşkünde yapılan restorasyonu yerinde inceledi

Cumhuriyetin 100. Yıldönümünde tamamlanması planlanıyor

Köşkün restorasyonu tüm hızıyla devam ederken restorasyonun Cumhuriyetin 100. Yıldönümünde tamamlanması hedefleniyor. Yapılan restorasyona ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, tarihin en kapsamlı restorasyonunun yapıldığını belirterek, “Atatürk Köşkünün restorasyon çalışmaları geçtiğimiz sonbaharda başlamıştı. Çok uzun bir proje, kurul süreci yaşadık. Akabinde de iyi bir projeyle ihalesini yaptık. Bu işleri bilen bu alanda geçmişte çok ciddi çalışmalar yapmış olan bir yüklenici işi gerçekleştiriyor. Aynı zamanda oluşturduğumuz teknik kurul bir taraftan üniversiteden hocalarımız bir taraftan da belediyeden uzman arkadaşlarımızın üyesi olduğu teknik kurul burayı her aşamada takip ediyor ve buranın aslına uygun bir şekilde restore edilmesi noktasında büyük bir gayret içerisindeyiz.

Nasip olursa en geç önümüzdeki yıl sonbaharda Eylül ayında bütünüyle tamamlayıp hizmete açmak istiyoruz. Bu bizim son tarihimiz arkadaşlarımızın gayretiyle ben bu tarihin biraz daha öne çekilebileceğini ve turizm sezonunun başında olmazsa bile bir bölümünün buranın ziyaretçilerle buluşacağına inanıyoruz. Gerçekten bu yapının tarihindeki en kapsamlı ve en titiz restorasyon çalışmasını yaptığımız iddiasındayız.

Burayı önceki restorasyonlardan bir başka özelliği de aynı zamanda içerisindeki tüm taşınır malzemeyi de bakım onarımını yapacak şekilde çıkardık ve Ankara’da uzman bir kişi ve kurum taşınır malzemenin bakım onarımını yapıyor. Yani perdesinden halısına kadar mobilyasından avizesine kadar her yönüyle taşınır malzemelerde bakım ve onarıma tabi tutuluyor. Başka bir yenilik olarak ta tamamlandığında engelli kardeşlerimizin erişimine de uygun hale getirilecek bu şekliyle de engelli vatandaşlarımız Atatürk Köşkünü rahatlıkla gezebilecekler” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat